В Германия разтвориха старите и прашясали анали на футболната си история, за да проверят кога Байерн е падал така позорно, както се случи в сряда вечер за Купата на Германия в Мьонхенгладбах. Местният Борусия направо разпиля звездната формация на баварците с 5:0, като още до 21-вата минута резултатът бе 3:0, а в 57-ата бе вкаран петият гол.

За щастие на гостите бурята стихна и не се стигна до още по-срамни сцени, но пак - това си е бой по колоса за историята. Байерн не пада с такива резултати, нали!?

Е, падал е... Но доста отдавна. Любопитно, от десетте най-тежки поражения в историята на колоса, цели осем идват в периода 1974-1978 г., когато той е трикратен европейски шампион и сериозен хегемон у дома (в конкуренцията основно на същия Борусия-Мьонхенгладбах). А от 43 години няма поражение с пет или повече попадения, преди в сряда Гладбах да се подиграе с хегемона на немския футбол.

Ето ги и рекордните загуби на Байерн:

18 май 1974 г., Борусия Мьонхегладбах - Байерн 5:0 (Бундеслига)

Четири гола през първото полувреме (подобен сценарий като този от сряда) поставят на колене баварците, като сред голмайсторите са легендарните Юп Хайнкес и Алън Симонсен.

1 април 1977 г., Хамбургер - Байерн 5:0 (Бундеслига)

Пак убийствено начало и три гола до почивката - очевидно това е рецептата. Мани Калц и Феликс Магат се вихрят за домакините, а Байерн е направо неузнаваем срещу един от големите си исторически съперници.

Embed from Getty Images

29 април 1978 г., Кайзерслаутерн - Байерн 5:0 (Купа на Германия)

След 4:0 на полувремето, гостите са напълно разбити. Клаус Топмьолер, когото помним като треньор от новия век, вкарва хеттрик.

9 септември 1962 г., Улм - Байерн 6:1 (Оберлига Суд)

В седмица на удивителни резултати в първенството на Германия, като сред тях има 4:8 и 0:7 в други мачове, идва и унижението в Улм. Това остава един от най-ужасните мачове в историята на Байерн, като архивите и свидетелите на срещата твърдят, че резултатът дори не отразява напълно превъзходството на домакините. Мачът не е от Бундеслигата, която още не е формирана като единно първенство на Германия, а от регионалната Южна Оберлига, в която Байерн завършва на трето място.

11 декември 1965 г., Кьолн - Байерн 6:1 (Бундеслига)

Байерн е току що влязъл в новата Бундеслига, а Кьолн е шампион на Германия. В последния мач преди зимната пауза се случва това крушение, което и до днес е повод за гордост в Кьолн.

16 април 1977 г., Саарбрюкен - Байерн 6:1 (Бундеслига)

Невероятно, но суперотборът на баварците с Мюлер, Бекенбауер и останалите, е разбит на терена на отбор, който по-рано през сезона е прегазен с 5:1 в Мюнхен. Саарбрюкен едва се спасавя от изпадане, а Байерн завършва седми.

24 август 1974 г., Кикерс Офенбах - Байерн 6:0 (Бундеслига)

Убийствен удар по току-що коронясания крал на Европа, който още в първите кръгове на новия сезон е прегазен от Кикерс, воден от Зиги Хелд. Съставът на гостите е пълен с играчи от шампионския тим и на Западна Германия, спечели Мондиала месец по-рано. Вероятно това е най-необяснимото и шокиращо от тези поражения.

22 ноември 1975 г., Айнтрахт - Байерн 6:0 (Бундеслига)

От 10-а до 40-а минута домакините нанизват четири попадения, а европейският шампион е напълно гроги. Второто полувреме е като боксов мач, в който единият е на въжетата и иска край на рунда. Още два гола и много пропуски оформят разгрома.

9 декември 1978 г., Фортуна Дюселдорф - Байерн 7:1 (Бундеслига)

Клаус Алофс започна наказателната акция в 55-ата секунда, продължи я в 40-ата, а после вкараха Хорст Зил и Еманюел Гюнтен (по 2), както и Гред Цимерман. Ново унижение за колоса.

9 октомври 1976 г., Байерн - Шалке 0:7 (Бундеслига)

Най-тежката и най-срамна загуба в историята на баварския гранд. У дома.

В този ден четири пъти се разписва Клаус Фишер, а добре познатият у нас някогашен треньор на Левски Рюдигер Абрамчик завършва мача с гол и три асистенции. Вкарват и Ервин Кремерс, и Ханес Богарц. Пълно и безпрекословно унижение за Байерн.