“Топлофикация София” съди 17 760 софиянци за неплатени сметки за парно. Това потвърди за в. РЕПОРТЕР Елизабет Павлова, говорител на общинското дружество. Делата са двойно повече спрямо 2011 г., показва справка във финансовите отчети на «Топлофикация”. Според данните в Софийски районен съд тогава са били заведени 9 334 дела срещу длъжници. През миналата година събрани 20 млн. лева от неизрядни абонати, съобщи още Павлова. Принудително събиране на просрочени вземания от некоректни потребители на топлинна енергия е на отношение чл. 154, ал. 1 от Закона за енергетиката и чл. 410 от Гражданския процесуален кодекс. През 2012 г. в Софийски районен съд са депозирани 15 736 броя заявления за издаване на заповед за изпълнение, показват данните от отчета на «Топлофикация София”. През 2012 г. делата по общия исков ред са 6970 броя, а заведените изпълнителни дела при Частни съдебни изпълнители са 5000 броя. Общият размер на инкасираните суми по съдебни и присъдени вземания е 19 257 хиляди лева през 2012 г. Дългове В същото време задълженията на “Топлофикация София“ се увеличават и през 2013 г. Ръстът е около 14 млн. лева - от 524.6 млн. лева през 2012 г. до 538.7 млн. лева за миналата година. От сумата 408.6 млн. лева са задълженията към Българския енергиен холдинг, които бяха прехвърлени от “Булгаргаз“ миналата година. В документа одиторите уточняват, че е възможно стойността да е подценена, защото нямат “директно потвърждение от трета страна“ или доказателства “с други алтернативни процедури“. Като цяло “Топлофикация София“ завършва годината на балансова печалба - 5.4 млн. лева при 2.7 млн. лева печалба през 2012 г. Причината за спада в приходите е в по-късно започналият отоплителен сезон заради топлата есен, по-малкото използваната енергия заради меката зима и намалението на цената на електроенергията и парното след февруарските протести. Вземанията на дружеството са 419.5 млн. лева при 394.3 млн. лева през 2012 г., задълженията съответно са 538.7 млн. лева при 524.6 млн. лева.