Сезон номер 70 във Формула 1 започна днес с близо 4-месечно закъснение заради пандемията от коронавирус. Шесткратният световен шампион Люис Хамилтън с "Мерцедес" беше най-бърз в първата свободна тренировка преди неделното състезание за Голямата награда на Австрия на пистата "Шпилберг".

Британецът постави най-доброто време на 4.318-километровото трасе - 1:04.816 минути.

Неговият съотборник Валтери Ботас остана втори на 0.356 секунди, а трети се нареди Макс Верстапенс "Ред Бул" на 0.602 секунди.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ ОТ ЗАВРЪЩАНЕТО НА ФОРМУЛА 1 >>>

В класирането следват Карлос Сайнс с "Макларън", Серхио Перес с "Рейсинг Пойнт" и Ландо Норис с "МакЛарън".

Германецът Себастиан Фетел завърши 12-и. За него това е последен сезон с тима на "Ферари".

Втората свободна тренировка е по-късно днес.

Сезонът във Формула 1 трябваше да стартира в средата на март в Австралия, но глобалната пандемия доведе до отлагане или анулиране на първите 10 състезания от календара. Новата програма на стартовете започва с два старта в Австрия (в неделя и на 12 юли), а седмица по-късно е Гран При на Унгария.

Всички състезания се провеждат без публика и при строги санитарни правила, като хората от екипите и пилотите носят маски, когато са извън болидите. Въпреки новите мерки, замесените показаха добро настроение за началото на състезателния уикенд и е видно, че са нямали търпение шоуто да започне.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos