Ливърпул и Манчестър Сити завършиха 0:0 на "Анфийлд" в дербито на осмия кръг на Висшата лига.

Двубоят беше изключително напрегнат и в по-голямата част от него двата отбора не искаха да натискат спусъка, като играха прекалено предпазливо. Големият шанс за победата обаче се откри пред гостите, които изпуснаха дузпа в 86-а минута след пропуск на Рияд Марез.

Резултатът изравнява двата съперника с Челси на върха в класирането и прави битката за титлата още по-непредвидима и любопитна.

Ливърпул изигра втори пореден слаб мач след гостуването на Наполи и не показа нищо опасно в атака. Едерсон за момент не бе затруднен на своята врата, а не такава беше вечерта за сънародника му Алисон. Преди отсъдената дузпа в края Сити претендираше за още три, като при една от тях е сигурно, че имаше основание.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Първото полувреме завърши без точен удар и бе разделено. Ливърпул започна по-силно и наложи домакински натиск, но след това шампионите трайно се настаниха в половината на съперника без да създадат кой знае какви опасности.

Преобладаваха единоборствата и нервите, а в 20-а минута Сити за първи път поиска дузпа. Серхио Агуеро падна в наказателното поле след съприкосновение с Деян Ловрен.

Ливърпул започна добре и втората част, но след час игра Върджил Ван Дайк игра с ръка в наказателното поле. Отново Мартин Аткинсън не наду свирката. Факт е, че и Фернандиньо дръпна съперника си в ситуацията.

Първият добър шанс в мача дойде минута след това, когато Марез стреля по диагонала, но топката мина встрани. В 69-а минута дойде най-добрият шанс за Ливърпул, когато Салах стреля много високо от изгодна позиция.

В 75-а минута Марез видя как ударът му от малък ъгъл е спасен от Алисон, а 180 секунди по-късно Сити трябваше да получи дузпа. Ловрен удари в лицето резервата Габриел Жезус.

Все пак "гражданите" получиха такава четири минути преди края. Ван Дайк не прецени шпагата си и събори Лерой Сане. Марез се нае с изпълнението на наказателния удар, но стреля твърде високо.