Три мача предложи втория ден на Евро 2024, който бе и първи с интензивния пълен график.

И заключението на един обзор на случилото се в събота, че чакането на турнира си струваше. Видяхме 10 гола в три срещи, с което общата равносметка е 16 в първите четири на първенството - средно по 4 на двубой!

В 16 часа бе двубоят Унгария - Швейцария от група А, като пълното превъзходство на "кръстоносците" до почивката им донесе аванс от 2 гола. Унгарците опитаха, стигнаха до едно попадение, но не успяха да притеснят сериозно съперника и да изравнят.

И така - 3:1 на старта на деня, след който резултат в група А Германия и Швейцария имат по 3 точки, а Унгария и Шотландия - нула.

Този двубой беляза и първия от трите рекорда на деня. Доминик Собослай изведе с лентата Унгария на терена и стана най-младият капитан в историята на европейските първенства - само на 23 години.

Следващите мачове в група А:

19 юни, 19:00 часа Германия - Унгария

19 юни, 22:00 часа Шотландия - Швейцария.

В 19 часа Испания и Хърватия излязоха в Берлин в първия мач, окачествяван като дерби на големи отбори в откриващия рунд от груповата фаза. Над 50 000 хървати създадоха домакинска атмосфера за своите в столицата на Германия. Но не видяха победа. Напротив - испанците изнесоха лекция за полувреме, повеждайки с 3:0 до почивката. Вкараха Алваро Мората, Фабиан Руис и Дани Карвахал, а халфовата линия с вече напредналите като възраст Модрич и Брозович изглеждаше да се задъхва срещу испанците.

В края гол на хърватите бе отменен при спорни обстоятелства, като ВАР реши, че Иван Перишич е влязъл в наказателно поле за добавка преди удара от 11 метра на Петкович, който изпусна дузпата, но след пас на Перишич вкара от втори опит.

3:0 за Испания, три точки за Ла Роха в група В.

И тук имаше рекорд - Ламин Ямал започна като титуляр и на 16 години стана най-млад играч в историята на европейските първенства, който е в стартовия състав на своя тим във финалната фаза.

В 22 часа бе третият мач за деня и втори в група В, като атмосферата в Дортмунд бе страхотна, а над 50 000 албанци я направиха домакинска за своите, подобно на тази в Берлин за хърватите.

И пак - рекорд! В 23-ата секунда Недим Байрами простреля Донарума след груба италианска грешка и даде аванс на албанците с най-бързия гол в историята на първенствата на континента. Стадионът щеще да падне от шума, но шокът за Италия бе преодолян светкавично.

Само за 16 минути шампионите отвърнаха с два гола на Бастони и Барела, а те са съотборници в Интер. Двама играчи от този тим не бяха вкарвали в един мач на голям форум за Италия от 1970-а. Сега дубълът на двамата интеристи дойде във важен момент.

"Скуадрата" не изпусна победата, като доминираше и търсеше още голове.

2:1, а с това Италия и Испания са на върха в група В с по три точки. Албания и Хърватия са с нула.