Нидерландия се класира за ¼-финалите на Евро 2024 след очаквана победа над Румъния на стадиона в Мюнхен.

"Лалетата" имаха затруднения единствено в първите 20 минути, но след това Гакпо порази мрежата на балканците и до края тимът на Роналд Куман имаше пълен контрол върху двубоя. През втората част натискът върху балканците беше страхотен и паднаха още два гола на резервата Мален, като това се оказа предостатъчно за победата с 3:0.

Така Нидерландия отива в следващата фаза и ще мери сили с Австрия или Турция, а Румъния отпада от Европейското с високо вдигната глава.

Румъния опитваше преса, докато Нидерландия владееше повече топката в началните минути, в които сериозни опасности пред двете врати липсваха.

В 14-ата минута балканците имаха чудесен шанс да открият резултата след пробив на Ман и изстрел от границата на наказателното поле, но топката мина на сантиметри от горната греда.

ГОЛ ЗА НИДЕРЛАНДИЯ: В 20-ата минута Нидерландия откри резултата. Коди Гакпо получи пас по крилото, влезе в наказателното поле и с мощен шут разстреля вратаря на Румъния - 1:0 за "лалетата".

Getty Images

Само 6 минути по-късно тимът на Роналд Куман можеше да води с 2:0, но ударът с глава на Де Фрай "облиза" гредата.

Последваха още вихрени атаки към вратата на Румъния, като балканците бяха натикани в собствената си половина.

Малко преди края на първата част Шави Симонс получи чудесен пас около дузпата, но ударът му не порази вратата на румънците.

Така двата тима се оттеглиха за почивка при заслужен аванс от един гол за "лалетата".

В първите минути от втората част румънците опитаха натиск срещу далеч по-класния си съперник.

Постепенно обаче нидерландците си върнаха контрола и в 54 минута Мемфис Депай направи голям пропуск след рикошет в наказателното поле.

Малко след това пък Върджил ван Дайк стреля с глава, като топката се отби в страничната греда, но без да влезе в мрежата.

В 61-вата минута Гакпо мина с топката половината терен на спринт, след което стреля, но вратарят Ница изби. От корнера пък халфът на Ливърпул вкара втори гол за Нидерландия след добавка, но след преглед с ВАР попадението бе отменено.

След това отново Депай направи пропуск, като изстрелът му от фаул мина под стената и адски близо до гредата.

ГОЛ ЗА НИДЕРЛАНДИЯ: В 83-тата минута логичното все пак се случи и Нидерландия поведе с 2:0. Влезлият като резерва Мален получи чудесен пас и отблизо матира отбраната на румънците.

ГОЛ ЗА НИДЕРЛАНДИЯ: В продължението на двубоя отново Мален прати топката в мрежата, оформяйки крайния резултат и класирайки Нидерландия за 1/4-финал.