Шотландия и Швейцария завършиха 1:1 във втория си мач от Група А на Евро 2012.

Безспорно "кръстоносците" могат да са по-доволни от този резултат, тъй като вече имат 4 точки и заемат второто място (лидер е Германия с 6). В последния кръг швейцарците излизат срещу домакина на турнира, но най-вероятно ще се класират дори при загуба.

"Гайдарите" пък са на трета позиция с една точка и ще трябва да гонят задължителна победа в последния двубой срещу Унгария, ако искат да продължат напред - независимо дали като втори или един от най-добрите трети отбори.

Иначе мачът на стадион "Райн Енерги" в Кьолн бе доста оспорван и предложи множество положения пред двете врати.

Пъровото попадение дойде в 13-ата минута след удар на Мактоминей и рикошет във Фабиан Шер. Първоначално това бе записано като автогол, но след двубоя бе дадено на халфа на Манчестър Юнайтед.

Getty Images

Малко след това обаче падна уникален гол - вкара го Джердан Шакири, а попадението кандидатства за номер 1 на целия турнир.

Заради важността на срещата началото очаквано бе предпазливо и за двата отбора, които предпочетоха да не поемат излишни рискове и да градят постепенно атаките си. Затова и в първите 10 минути липсваха сериозни положения.

ГОЛ ЗА ШОТЛАНДИЯ! В 13-ата минута Шотландия нанесе своя удар. При светкавична контраатака Скот Мактоминей получи чудесен пас от Робертсън и стреля към вратата от границата на наказателното поле. Топката се отклони от бранителя Фабиан Шер и влетя в мрежата - 1:0 за Шотландия.

ГОЛ ЗА ШВЕЙЦАРИЯ! Радостта на "гайдарите" обаче трая само 13 минути, след като Джердан Шакири изравни с изключителен гол.

Грешка в отбраната на Шотландия му позволи да получи топката извън наказателното поле и без да губи и секунда, той я изстреля неспасяемо в горния ъгъл на вратата на островитяните за 1:1.

Почти веднага след това "кръстоносците" стигнаха и до втори гол, който обаче правилно бе отменен заради засада.

Последваха положения пред двете врати, но без критични ситуации и така двата тима се оттеглиха за почивка при равенство.

След гръмотевичното първо полувреме двата тима стартираха предпазливо втората част и по-сериозни положения липсваха до 58-ата минута, когато Ндойе излезе сам срещу вратаря на Шотландия, но стреля в аут. Швейцарците даваха индикации, че ще са доволни на евентуално равенство, а "гайдарите" опитваха безуспешно да създадат нещо по-опасно пред вратата на съперника.

След 60 минути игра голмайсторът Джердан Шакири бе изваден от игра за сметка на Емболо, който се разписа в първия мач на "кръстоносците" срещу Унгария.

Греда за Шотландия!  В 68-ата минута Анди Робъртсън центрира от фаул и Грант Ханли стреля с глава, но топката срещна гредата.

8 минути преди края на редовното време Емболо бе изведен зад отбраната и прати топката във вратата на Шотландия, но голът бе отменен заради засада.

До края липсваха нови голове и двата тима разделиха по точка.