Ливърпул за първи път през сезона във Висшата лига не отбеляза гол и завърши наравно 0:0 при гостуването си на Нюкасъл в 16-ия кръг.

Мърсисайдци допуснаха втора поредна издънка след 1:1 срещу Уест Бромич преди три дни и вече водят само с три точки на преследвача Манчестър Юнайтед (33 срещу 30), който е с мач по-малко.

В герои за "свраките" на "Сейнт Джемсис Парк" се превърнаха вратарят Карл Дарлоу и защитниците пред него, тъй като изиграха героично 90 минути, като до голяма степен и късметът ги покри. Атакуващият тризъбец на Ливърпул - Мохамед Салах, Садио Мане и Роберто Фирмино направи големи пропуски и бе далеч от класата си в сравнение с последното си гостуване - 7:0 срещу Кристъл Палас.

На няколко пъти играчите на Стив Брус по чудо се спасяваха от попадение с намеси в последния момент, но свършиха достатъчно и в атака, като не рядко затрудняваха Алисон. В крайна сметка извоюваха първа точка срещу шампионите от 2017-а, след пет поредни загуби в това съперничество.

Снимка: AP/БТА

Нюкасъл упражни домакински натиск в първите минути и стигна до изгодни ситуации, като три от тях бяха пред Калъм Уилсън. В 12-ата минута бе най-добрата, когато от малък ъгъл ударът му бе блокиран от Фабиньо. Преди това и Алисон трябваше да се намесва след удар на централния нападател.

Най-добрият шанс за Ливърпул през първото полувреме дойде в 34-ата минута. Мохамед Салах получи зад защитата и направи голям пропуск не без помощта на вратаря Карл Дарлоу, който спаси прекрасно. В последните секунди на полувремето стражът отново се прояви, избивайки удар с глава на Фирмино след центриране на Мане.

Втората част започна на високо темпо и мърсисайдци направиха още пропуски. Първо в 53-ата минута след изпълнение на ъглов удар, Мане с глава прати топката на сантиметри от гредата. В 63-ата минута дойде чудесен шанс за Салах, но той също стреля встрани, след като финтира бранител. Малко след това и Фирмино изпусна с глава след корнер.

В 79-ата минута Алисон спаси Ливърпул с хубаво спасяване след удар с глава на Киърън Кларк, което бе породено от центриране на Мат Ричи. Драма имаше и на другата врата - Фабиан Шер изчисти геройски от гол линията непосредствено преди Мане да вкара топката във вратата.

В 88-ата минута Дарлоу направи поредната си фантастична намеса и отново опасността дойде след ъглов удар на Ливърпул и главата на Фирмино. Реакцията на стража беше феноменална.

Равенството носи актив от 19 точки на "свраките" и те към момента са на 14-ата позиция, комфортно на осем точки от опасната зона.