Близо 20 000 души се изсипаха по улиците на Гранада в историческа вечер за местния отбор, който прие Манчестър Юнайтед в първи четвъртфинал на Лига Европа.

Тимът - изключително скромен за мащабите дори на испанския футбол, се би гордо с английския гранд, но загуби с 0:2.

По пътя към стадиона автобусът на отбора мина през море от запалянковци, излезли да покажат горещата си подкрепа. Гранада никога в своята история не бе играл в евротурнирите преди този сезон, а сега е сред най-добрите осем във втория по сила турнир и се изправяше срещу един от колосите на континента.

Градът - една от най-южните точки в Европа, е едва с население от около 230 000. Само стадионът на Юнайтед побира близо 80 хиляди...

Това си е Давид срещу Голиат във футбола в класически вид.

Снимка: AP/БТА

След горещото посрещане по улиците, дойде и време за мача на празните трибуни на "Лос Карменес".

И там Юнайтед го чакаше още една изненада - на терена още в петата минута нахлу гол тип с вид на Робинзон Крузо от великия роман на Даниел Дефо - с огромна брада и коса.

Играта бе спряна за няколко минути, преди полицията да изведе ексхибициониста от игрището под погледите на играчите.

Двубоят бе зрелище с достатъчно положения и за двата отбора, а домакините изобщо не показаха притеснение от името на тим с 20 титли на Англия и 3 на Европа срещу тях.

Маркъс Рашфорд изведе гостите напред в 31-вата минута, а нататък битката бе жестока, а трима от играчите на Юнайтед - Хари Магуайър, Люк Шоу и Скот Мактомини получиха жълти картони и пропускат реванша. С този детайл и нахаканата игра на испанския тим, нещата определено не бяха предрешени...

До 90-ата минута, когато у португалския рефер Артур Соареш Диаш се обади патриотизмът и той даде изключително дискусионна дузпа за театрално падане на сънародника му Бруно Фернандеш.

Самият той вкара за 0:2 и това вече почти елиминира интригата за реванша.

Ако Юнайтед очаквано мине това препятствие, на полуфинал го чака победителят от двойката Аякс - Рома.

А там боят ще е свиреп, след италианският отбор изненадващо спечели в Амстердам с 2:1 и вече е фаворит за реванша в Рим. Домакините поведоха с 1:0 с гол на Дейви Класен и доминираха преди почивката, но сами си причиниха огромни проблеми след нея.

Първо капитанът Душан Тадич пропусна дузпа с лековато изпълнение, стрелайки право в центъра на вратата. Стражът на гостите Пау Лопес остана прав и без проблеми отрази удара. Сърбинът пропусна да удвои преднината на домакините в 52-рата минута и пет по-късно отборът му бе наказан за това.

Вратарят на Аякс Кийл Шерпен пусна елементарен гол от пряк свободен удар. Шутът на Лоренцо Пелегрини бе право в ръцете му, но 21-годишният страж необяснимо се огъна и остави топката да падне зад голлинията.

Аякс тръгна да търси отново аванс в сблъсъка, но вместо това допусна ново попадение. В 87-ата минута точен бе бразилският защитник Ибанес.

Така Рома отнася аванс у дома за реванша, но не бива да забравя, че в предишните два кръга на турнира Аякс би навън и Лил, и Йънг Бойс. От друга страна - от какво да се притесняват римските "вълци"? Те са спечелили последните си четири домакинства в Лига Европа, като не вкарват по-малко от три гола в тях.

Единственият отбор, който не загуби на "Олимпико" в турнира до момента, е българският ЦСКА (0:0).

Арсенал изпусна твърде леко аванса си у дома срещу Славия (Прага) - 1:1, а чешкият отбор доказва, че няма сила на света, която да го разклати или притесни.

Това е трето гостуване в пролетните елиминации за пражкия отбор на Острова, като никой не успя да го бие - 2:0 на стадиона на Лестър, 2:0 на терена на шотландския шампион Рейнджърс, а сега и реми с Арсенал на "Емиратс". Реваншът ще е много сложен за английския тим, който пропусна да реши нещата днес.

Александър Лаказет трябваше да вкара при 0:0 в 62-рата минута, когато тича от центъра сам срещу вратаря Онджей Колар, но стреля в гредата.

Петр Шевчик изпусна златен шанс за Славия в 74-ата минута, когато от десетина метра стреля встрани от вратата. А веднага след това и Пиер Емерик Обамеянг от Арсенал пропусна отблизо.

В 86-ата минута резервата Никола Пепе все пак промуши топката във вратата за 1:0, но в добавеното време Тома Холеш изравни.

Победителят от тази двойка ще срещне спечелилият в дуела Динамо (Загреб) - Виляреал, като испанците взеха скъпоценен аванс тази вечер в хърватската столица - 1:0. Жерар Морено вкара от доста спорна дузпа малко преди почивката, след като центриране се удари в ръката на Теофил Катерин, но топката идваше към бранителя от по-малко от метър и той очевидно нямаше как да реагира.

Дори намесата на ВАР не спаси хърватите от решението, но пък за сметка на това видеосистемата два пъти видя изключително тънки засади и отмени два гола на Динамо в мача. Единият бе при 0:0 в самото начало, когато ситуацията за засадата бе видяна с мерене на линии и геометрии от компютърната графика.