Барселона някак оглави списъка на клубовете в Европа по трансферни харчове за лятото, след като обяви сделка със Севиля за бранителя Жул Кунде.

Тя е на стойност около 60 милиона евро и така сумите, дадени от каталунците, са вече над 165 милиона евро.

Роберт Левандовски (Байерн), Рафиня (Лийдс) и Кунде бяха привлечени за сериозни пари, а в добавка Франк Кеси (Милан) и Андреас Кристенсен (Челси) дойдоха без трансферна сума, но с големи заплати.

Барса изпревари Арсенал (132 млн. евро) в класацията, въпреки че е в огромна икономическа криза с дългове от 1.37 милиарда евро. Клубът реално харчи пари, които не може да си позволи, благодарение на заем от компанията Goldman Sachs (600 млн. евро на три вноски) и телевизионна сделка за 25 процента от правата към американския гигант Sixth Street.

С две думи - как става тази трансферна активност? Барса гарантира плащанията заради очакваните по споменатите два договора приходи. Освен в случая с Левандовски, в който Байерн поиска реално плащане сега.

Проблемът обаче е, че Барселона към момента не може да картотекира новите играчи пред испанската Лига, тъй като излиза извън рамките на местния "финансов феърплей". Точно това бе причината Лео Меси да си тръгне миналото лято, между другото.

Сега се очаква от Френки де Йонг да приеме условията на клуба - или драстично намаление на заплатата, или трансфер в Англия (Челси или Манчестър Юнайтед), за да се освободи място за новите.

Шефът на Ла Лига Хавиер Тебиас коментира, че "клубът е на прав път, но все още има много големи проблеми с балансите".

Не личи, ако следите трансферния прозорец в европейския футбол...