Колоритният руски нападател Артом Дзюба счупи рекорда за попадения в местния елит.

Той се разписа при категоричния успех на шампиона Зенит с 4:1 над втория в класирането Динамо (Москва).

Дзюба вкара за 3:1 в 69-ата минута, а това бе негов гол №144 в руския елит, което го прави рекордьор по този показател след ерата на СССР.

Той се бе появил на терена само три минути по-рано, като бързо подобри рекорда на Олег Вретенников, който имаше 143 гола в елита, 141 от тях с екипа на Ротор Волгоград пред 90-те.

33-годишният Дзюба подобри този рекорд с екипите на общо пет отбора. Той започна кариерата си в московския Спартак, като имаше периоди под нем в Том Томск и Ростов. През 2015-а той направи трансфер в Зенит, като заради скандал с треньора Роберто Манчини през 2018-а имаше кратък период под наем в Арсенал (Тула).

Именно честите скандали, в които се замесва, са друга популярна черта около Дзюба, освен неоспоримия му голмайсторски нюх. Той неведнъж се е карал с треньори, бил се е със съотборници, а освен това в един период постоянно бе в заглавията на вестниците с постоянните си връзки с манекенки и популярни рускини.

Освен това Артьом Дзюба по всяка вероятност съвсем скоро ще стане и №1 по голове за руския национален тим след ерата на СССР. Към момента той дели първата позиция с Александър Кержаков.

Двамата имат по 30 гола, но Дзюба се е нуждаел от 36 мача по-малко, за да достигне тази цифра.

Иначе с вчерашния успех Зенит за пореден път показа, че е доста над своите съперници. Само за седмица клубът от Санкт Петербург вкара 11 гола на съперници от Москва, като освен четирите попадения във вратата на Динамо, миналия уикенд Дзюба и компания вкараха 7 в тази на Спартак.