Реал триумфира под дъжда в най-големия мач на европейския футбол, поваляйки заслужено Барселона с 2:0.

Наричат този сблъсък Ел Класико заради историята и значиомостта му, но и тази вечер, както и в есенния двубой между двата колоса, дълго не личеше те да са близо до класиката. Поне този път не гледахме 0:0, както в Барселона преди Коледа, когато и головите положения се брояха на пръстите на едната ръка.

Реал свали от върха каталунците с победата, пратила Мадрид на точка пред вечния съперник - 56 срешу 55. Но и не по-малко важно, това 2:0 прекъсна черна серия от 7 поредни дербита, в които "кралете" нямаха успех.

Барса пък влезе в утробата на "Сантяго Бернабеу" за мача със самочувствието на три поредни победи на този стадион!

Колко отбора в света са го правили?!

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

И през първото полувреме отново гостите пишеха сценария, те бяха по-опасни в атака и два пъти пропуснаха да открият.

Антоан Гризман не успя от точката за дузпа след отлична атака отляво, а после Лео Меси се откъсна, но стреля във вратаря Тибо Куртоа. Аржентинецът е рекордьор по голове в Ел Класико с 26 попадения в 42 мача, но това определено не бе неговата вечер.

Камерите уловиха преди мача Кристиано Роналдо, дошъл в ложите, за да гледа бившия си отбор.

Може да се каже, че те двамата с Меси тази вечер бяха зрители, просто от различни гледни точки. Лео често бе изолиран, а и сам не бе активен в търсенето на топката. Още един шанс се откри пред него в последните минути, но сякаш тромав и без желание, бе надбяган от Марсело, който го спря пред гола.

Барса диктуваше нещата и се оттегли на почивка спокоен, с 0:0 и аванса си от 2 т. на върха. Но го чакаше съвсем различно второ полувреме.

Вдъхновени от тийнейджъра Винисиус Жуниор на лявото крило, който не спря да танцува с топката и да тормози съперника, домакините взеха изцяло инициативата. Реал атакуваше, пресираше и не даваше на Барса да изнесе топката от половината си.

А вече и създаваше положения. Иско стреля в горния ъгъл, стадионът бе готов да изреве "Гооол", но вратарят Тер Щеген спаси по невероятен начин. После пак халфът на Мадрид виждаше вече как бележи с глава, но германския страж спаси отново, а му помогна на голлинията и Жерар Пике.

Барса се оживи в 69-ата минута с влизането на новото попълнение Мартин Брайтвайт, който с първото си докосване изпревари Тибо Куртоа и прати топката към опразнената врата, но Марсело предотврати гола.

Секунди по-късно Реал поведе, напълно заслужено. Винисиус получи мъдър пас от Тони Кроос на крилото, напредна и стреля - някак неточно и неособено силно, но топката срещна крака на Пике, опитващ да я спре. И излъга Тер Щеген от малък ъгъл - 1:0!

Бразилецът е само на 19 години и 233 дни, а попадението му е историческо - той е най-младият голмайстор в Ел Класико. Отнема рекорда от Меси...

Барса се събуди, като виждаше, че губи мача. Пике с глава имаше златен шанс, но не уцели вратата.

В добавеното време резервата Мариано Диас стреля по диагонал отново от малък ъгъл и някак преодоля Тер Щеген - 2:0, край на интригата и екстаз на "Бернабеу"!

Какви герои само имаше това Ел Класико, а?!

Бразилският творец на фланга Винисиус бе взет като дете-чудо, но го критикуват остро, че няма завършек, в наказателното поле се губи и е неефективен. Това е едва трети негов гол за сезона.

А Мариано, роден в Барселона на около километър от стадион "Камп Ноу", национал на Доминиканската република и привлечен в Реал едва на 18 г., дебютира в дербито. Трябваха му около 80 секунди, за да вкара. За него пък това бе и първи гол за сезона!

Но при липсата на Кристиано в Мадрид, търсят се явно нови герои в бяло. А Барса без Меси, както бе в огромната част от този мач, също изглежда отбор с много сериозни проблеми.

Поне тази вечер в столицата няма да мислят за такива дълбоки анализи. Имат и допълнителен повод да се почерпят - победата е №73 в първенството срещу Барса, докато вечният враг остава със 72.

Малки наглед, но съществени поводи за радост при това яростно съперничество.

Още по-значимият факт на вечерта е, че Реал е на върха 12 кръга преди края, като освен точката в повече, има вече и превес в преките двубои срещу конкурента.