Португалия се класира за финала в Лигата на нациите след победа с 3:1 срещу Швейцария в Порто.

В герой за домакините се превърна едно добре познато лице, което обожава големите мачове и го доказа за пореден път. Капитанът Кристиано Роналдо вкара хеттрик, като две от попаденията му дойдоха в последните пет минути на мача.

Суперзвездата на Ювентус буквално реши мача сам, макар че това далеч не бе сред най-добрите му срещи в техническо отношение. Но когато си такъв футболен гигант, не е задължително да имаш ден.

Португалия се класира на финал в първото издание на турнира и там ще се изправи срещу Холандия или Англия, които излизат във втория полуфинал, който е в четвъртък вечер.

Първата добра възможност в Порто се откри пред Швейцария още в третата минута. След хаос в противниковото наказателно поле Шакири стреля от малък ъгъл, но последва спасяване на Руй Патрисио.

На терена последва здрава битка с груби влизания, като съдията Феликс Брих имаше основание да покаже няколко картона, но реши да не бърза с тях.

В 12-та минута Кристиано Роналдо направи голям пропуск. Озова се с топката на перфектна позиция пред дузпата, но стреля неточно по земя - много слабо за неговите стандарти. На другата врата фалцово центриране на Шакири не намери съперник, но топката мина на сантиметри от гредата. Първите минути бяха на много високо темпо.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В 25-та минута Кристиано Роналдо даде аванс на своите. Той си спечели спорен фаул пред наказателното поле и го изпълни по техничен начин, за да не остави шанс за Ян Зомер - 1:0.

В последвалите минути португалците продължиха да са много опасни в атака, но или имаха проблеми с последния пас, или ударите им бяха слаби и неточни. В 43-та минута Харис Сеферович стреля страховито от изгодна позиция, но топката мина над вратата. Голям късмет за домакините.

Второто полувреме бе белязано от много драматичен момент, в който се стигна до изравняването на резултата. Съдията Феликс Брих не отсъди дузпа за нарушение срещу Сеферович, а в следващата атака отсъди такава за Португалия.

След това гледа с ВАР първата ситуация и с голямо колебание посочи бялата точка в полза на "кръстоносците". Рикардо Родригес се разписа от дузпата в 57-та минута за 1:1.

След това двата тима пробваха да нанесат решителния удар, но действаха твърде разочароващо в завършващата фаза. След 75-та минута темпото спадна и по-важно започна да бъде да не се допуска гол.

В края обаче дойде шоуто на Кристиано. В 88-та минута той засече прострелно центриране на Бернардо Силва и посече фатално съперника си за 2:1. В следващата атака успя и да оформи своя хеттрик, след като сам си изработи красиво попадение.