Няколко големи въпроси продължават да нямат отговори във Висшата лига на Англия по-малко от месец преди края на сезона.

Кой ще е шампион от Манчестър Сити и Ливърпул, при една точка аванс на "гражданите"? Кой ще допълни топ 4 измежду Арсенал, Тотнъм, Юнайтед? Кой ще изпадне, заедно с Норич и Уотфорд, които са обречени?

Но именно тук идва и един отделен въпрос-тема, който може да се окаже с най-сериозна тежест и най-неочакван, с оглед на прогнозите преди сезон.

Може ли наистина Висшата лига да изгуби Евертън? Защото вторият клуб от град Ливърпул се свлече в зоната на изпадащите в неделя след загуба в градското дерби с 0:2, а мачовете до края на сезона намаляват...

Евертън е 18-и с 29 точки. Спасителният бряг в момента е зает от Бърнли с 31, но и игран мач в повече, както и от Лийдс с 33, който има 32 двубоя (равен с "карамелите"). Един от тези три състава ще потъне с Уотфорд (22) и Норич (21).

В неделя Евертън приема Челси - още един сложен тест. И може да е с още точки назад от Бърнли, който в събота гостува на Уотфорд - вече практически изпаднал. Лийдс има най-трудната задача също в събота, когато е домакин на лидера Сити.

Следващите мачове на "сините" от град Ливърпул с мениджър Франк Лампард са срещу Лестър (гост), Уотфорд (гост), Брентфорд (у дома), Кристъл Палас (на свой терен) и навън с Арсенал в последния кръг. Шест финала за спасение.

Защо е толкова голяма новина, ако Евертън потъне, ще попитате? Ако не сте от заклетите фенове на английския футбол, този въпрос може и да е резонен. Но - ето защо това ще е изключително значимо събитие и също така - ето как се стигна до опасността да се случи, при условие, че имаше всички обстоятелства Евертън днес да е на другия край на таблицата и да се бори за европейски места, че дори за топ 4. А не - да е дънна риба, която се е вкопчила в надежда за оцеляване.

Евертън не е изпадал от елита от 71 години. Това е второ най-дълго постижение за престой в най-високото ниво на английския футбол.

Първото е на Арсенал, който не е изпадал от 99 сезона. Дори колосите Юнайтед, Ливърпул, Челси (гранд особено в последните 20 години), Тотнъм и т.н., са потъвали поне за по един сезон през този период.

Снимка: AP/БТА

Евертън не е изпадал от 1951 г. Тогава завършва последен. Но никога този клуб не е битувал извън първите две лиги на английската футболна пирамида. Това също е показателно колко значим е статутът му в нея.

Още един детайл - Евертън е трети във вечната ранглиста по спечелени точки в историята на елитната дивизия на Англия. Първи е Ливърпул със 7084, Арсенал има 6892, а "карамелите" са с 6783. Чак след тях идват Манчестър Юнайтед (6552), Астън Вила (6024) и т.н.

Евертън е играл повече мачове в най-високото ниво от всеки клуб на Острова - 4626. За сравнение, Ливърпул има 4243, а Юнайтед - 3888. Ето този клуб сега е заплашен сериозно от изпадане.

А как се стигна до тази абсурдна ситуация, след като от 2016-а насам клубът е изцяло "изчистен" от дългове, за което се погрижи влезлият тогава в клуба главен акционер - иранецът Фарад Мушири. Милиардерът, редом с Алишер Усманов и президента Бил Кенрайт, се заеха да инвестират сериозно в първия тим, а целта бе ясна - постоянно място в Европа, та дори и в Шампионската лига.

От сезон 2016-2017 г. досега Евертън е похарчил 561 милиона лири за играчи. Това са 650 милиона евро. Сумата е пета в Англия за периода, като Манчестър Сити, Юнайтед и Челси са далеч напред, а Арсенал - почти равен като изхарчени пари. Ливърпул - който игра два финала в Шампионската лига през тези пет години и спечели единия, пък стана и шампион, е дал с близо 100 милиона по-малко.

И къде потъна половин милиард, та днес този отбор е пред изпадане?

Лоши футболни решения под собствениците, честа смяна на мениджъри - 9 от 2016-а насам, скандали с водещи играчи и ужасяващи спадове във формата на хора, които взимаха космически заплати (за статута на отбора в средата и под средата на таблицата) - ето ви ги причините.

Само чуйте имената, които минаха през "Гудисън Парк" след появата на харчещия с широки пръсти, но без особени футболни познания Мошири:

Мениджърите-европейски шампион Рафаел Бенитес и Карло Анчелоти. Роналд Куман, който после води Барселона, а и Нидерландия, Марко Силва...

Играчите Ричарлисон (40 милиона евро), Гулфи Сигурдсон (50 милиона), Хамес Родригес (под наем, но с умопомрачителна заплата) натовариха чувствително бюджета. Но не и резултатите, които останаха посредствени и откровено слаби. А този сезон е просто...

Осем поредни загуби като гост е серията на отбора на Франк Лампард в момента. И при такава статистика, не е никаква изненада, че той сред трите в зоната на дъното.

Ще напише ли обаче история с отрицателен знак след 71 години в елита? Въпросът е един от най-интересните в английската игра до края на сезона.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos