Световното клубно първенство за 2021-ва започва днес, цели 34 дни след началото на 2022-ра. Турнирът ще е в Абу Даби от 3 до 12 февруари, като в него по традиция от последните години ще играят шест отбора.

Това е вероятно последната надпревара за световна клубна титла в този формат, защото се очаква от 2023-а ФИФА да наложи своята идея за супертурнир с 24 тима, като домакин най-вероятно ще е Китай.

Кой играе в Абу Даби?

Шампионите на Европа (Челси), Южна Америка (Палмейрас, Бразилия), Азия (Ал Хилал, Саудитска Арабия), Африка (Ал Ахли, Египет), Централна и Северна Америка (Монтерей, Мексико), номиниран тим от Океания (АС Пире от Таити) и домакините от Ал Джазира (ОАЕ).

Формат и програма

Днес в 18,30 ч домакините от Ал Джазира приемат на 37-хилядния "Мохамед бин Зайед" колоритната подправка от Таити. В събота от 18,30 ч Ал Ахли (Кайро) среща мексиканския Монтерей на 15-хилядния "Ал Наян" - това са двете арени в Абу Даби, които ще изнесат турнира.

В неделя саудитският Ал Хилал се изправя срещу победителя от Ал Джазира - АС Пире (18,30 ч). Така ще са ясни четирите полуфиналисти (спечелилият Ал Ахли - Монтерей отива на тази фаза директно).

Полуфиналите са във вторник и сряда.

На 8 февруари от 18,30 ч Палмейрас играе с победителя от Ал Ахли и Монтерей. Ден по-късно в същия час Челси излиза на сцената срещу Ал Хилал/Ал Джазира/Пире.

Мачът за петото място е също на 9 февруари, но от 15,30 ч. Срещата за третата позиция е на 12 февруари, неделя, от 15 ч. Същата вечер е финалът (18,30 ч българско време).

Стадион "Мохамед бин Зайед" ще приеме финала на 12 февруари

Снимка: Getty Images

Фаворитите

Естествено, европейският шампион е №1 в ставките за титлата, а №2 е този на Южна Америка. Челси не е печелил още този трофей и реално само той остана да липсва във витрината на клуба, след като Роман Абрамович се зае с него през 2003-а. За тези 18 и половина сезона лондонските "сини" взеха и трите трофея в Англия по няколко пъти, този в Шампионската лига (2 пъти) и Лига Европа, както и Суперкупата на континента през миналото лято.

Но през 2012-а, когато Челси за първи път в историята си стана шампион на Европа, загуби Световната клубна титла във финал с Коринтианс. Куриозно - това е големият враг на Палмейрас в Сао Пауло, а сега вероятно финалът ще е точно на този бразилски тим и лондончани.

В исторически план от старта на провеждането на турнирния формат на Световното клубно първенство, Европа има 13 отличия, а Южна Америка е с 4. Никой друг континент няма победител, макар и Азия, и Африка, да излъчиха отбори, стигнали до финал. Но никога с купата.

Роботите-съдии

Да, ще има такива (не е ясно защо ги наричат точно така). Всъщност, не са роботи, както си ги представяте. Това ще са "умни програми" - софтуер, който ще обработва моментално картина от 12 допълнителни камери, окачени на различни места из стадионите. Те имат само една задача - да следят за най-тънките засади.

Подобно на технологията на голлинията, дигиталната обработка ще доказва до милиметри кое е засада, кое - не. Използва се сложна технология, която засича като скенер точки по тялото на играчите. Информацията директно отива в центъра за ВАР, откъдето се предава на съдията.

Това не замества страничните съдии с флагчетата - тях си ги има и си маркират всичко, което виждат. Технологията сигнализира, когато "види" ситуация, която е сбъркана от асистента на тъчлинията. 

Снимка: Getty images

Любопитни факти

Треньор на Ал Хилал е Леонардо Жардим - португалецът, който водеше Монако с Димитър Бербатов в състава преди почти десетилетие. Този тим заслужава внимание, защото може да се окаже "скрит фаворит".

В състава личат имената на много силни играчи - в защита е бившият капитан на корейския национален тим Хюн Су Ян, в средата на терена е актуалният национал на Колумбия Густаво Куеляр, на десния фланг лети Андре Карийо, основен играч на Перу, който е устремен към Мондиала, а в атака... Лукас Вието (Аржентина, привлечен от Спортинг-Лисабон), Муса Марега (Мали, дългогодишен голмайстор на Порто), Одион Игало (нигериец, минал и през Манчестър Юнайтед), както и бразилецът Мишел, дошъл преди дни от Фламенго.

Монтерей е воден от нападателя Рохерио Фунес Мори, аржентинец, който избра да играе за мексиканския национален отбор. Той е голова машина - вкарал е 132 пъти за тима си в шест сезона! В атаката можем да видим още имената на Винсънт Янсен (бивш играч на Тотнъм) и Джоел Кембъл (юноша на Арсенал). Тимът е пълен с национали на Мексико, с чилиец, четирима аржентинци, двама колумбийци... А наставник е легендарният Хавиер Агире, водил страната си на две световни първенства, а минал и през треньорския пост на Атлетико (Мадрид), където бе наставник на Мартин Петров.

Египетският Ал Ахли е колос №1 на Африка исторически. И нещо повече - това е най-титулуваният футболен клуб в света като брой спечелени трофеи със 118. Има и две трети места на Световното клубно първенство, а в момента е воден от южноафриканския треньор Питсо Мосимане, който спечели пет шампионски титли с Мамелоди Съндаунс в родината си.

Трофеят на световен клубен шампион

Снимка: Getty Images