Челси спечели с 1:0 срещу Ливърпул в голямото дерби на "Анфийлд" от 27-ия кръг във Висшата лига.

Томас Тухел е победител в дълго чакания първи германски сблъсък с Юрген Клоп на това ниво, а поражението е пето поредно за мърсисайдци в домакинства. Те влизат за първи път в историята си в такава серия, а в нея вкара само един гол.

Единственото попадение за Челси вкара Мейсън Маунт през първото полувреме, а успехът за "сините" бе заслужен, тъй като те показаха по-голямо желание в атака, а освен това стигнаха до още едно попадение, което спорно беше отменено от ВАР заради засада. Ливърпул пък имаше основателни претенции за дузпа за игра с ръка, която не бе отсъдена.

"Сините" от Лондон вече са непобедени в 10 поредни мача откакто Тухел е начело и настроението на "Стамфорд Бридж" продължава да е много приповдигнато.

Ливърпул вече е с пет поредни домакински загуби, след като не бе губил преди това в 68 поредни мача на "Анфийлд". Главоболията за Юрген Клоп се увеличават, а времето за връщане на най-добрата форма намалява.

Истината е, че мърсисайдци са далеч от това, което показваха в атака в последните няколко години и вече в поредни мачове се затрудняват да стигат до чисти ситуации.

От друга страна Челси имаше в пореден мач ясно изграден план как да го проведе и в защита се представя все така стабилно.

Първото полувреме бе далеч по-интересно от второто и причината бе добрата игра на Челси и грешките на съперника в отбрана.

Откриващият удар бе неточен от Анди Робъртсън за домакините, а на другата врата Тимо Вернер също стреля в аут.

В 16-ата минута пред германският нападател се откри златен шанс, но той не успя да отиграе трудна топка добре и стреля леко в ръцете на Алисон.

В 24-ата този дуел се повтори. Дълъг пас към Вернер принуди Алисон да излезе, но бившият стрелец на Лайпциг го надигра и вкара в опразнената врата. Първоначално голът бе зачетен, но след дълго разглеждане с ВАР го отмениха. Единствено ръката на Вернер бе в засада и това бе поредно противоречиво решение във Висшата лига.

Най-добрият шанс за Ливърпул дойде в 28-ата минута, когато Мохамед Салах пусна фантастичен пас към Садио Мане, но той не успя да уцели топката от удобната позиция. Необичаен пропуск за сенегалеца.

В 42-ата минута Челси вкара победния гол. Мейсън Маунт мина покрай Фабиньо и стреля от границата на наказателното поле за 1:0.

В 48-ата минута Ливърпул поиска дузпа. Фабиньо центрира и топката се удари в ръката на Нголо Канте, но сигнал не последва. Дистанцията бе малка, но такива наказателни удари вече бяха отсъждани няколко пъти в английския елит.

В 54-ата минута последователно Бен Чилуел и Хаким Зиех видяха как техни удари са парирани от Алисън.

До края Ливърпул така и не създаде нищо интересно, а Челси продължи да е опасен на контраатаки. Още един удар на Вернер беше спасен от бразилския страж на мърсисайдци.

Победата върна Челси в топ 4 на четвъртата позиция с актив от 47 точки. Ливърпул е седми с 43.