Айнтрахт (Франкфурт) може да няма успехите на Байерн (Мюнхен) и Борусия (Дортмунд), но пък може да се похвали с подкрепата на едни от най-фанатичните фенове не просто в Германия, а и в цяла Европа. “Орлите” са на прага на нещо огромно - за втори път в клубната история те са на финал във втората по сила европейска клубна надпревара.

През сезон 1979/1980 те спечелиха Купата на УЕФА след победа над Борусия (Мьонхенгладбах) във финала, а сега, 42 години по-късно, могат да триумфират в турнира, който вече се казва Лига Европа. Последното препятствие пред тях е шотландския Рейнджърс, а в полета си дотук “орлите” не допуснаха нито една загуба.

И освен това искат да се представят по-добре от 2019 година, когато играха полуфинал в същия турнир, отпадайки драматично с дузпи от Челси. През онзи сезон отново подкрепата бе впечатляваща - у дома или като гост.

В летописите на франкфуртския клуб, създаден преди 123 години, фигурират още два европейски финала  - този за Интертото през 1967 година, спечелен с общ резултат 4:3 срещу Интер (Братислава) и онзи за КЕШ през 1960 година, когато митичния Реал (Мадрид) на Алфредо ди Стефано и Ференц Пушкаш пречупва германците със 7:3.

Всичко това обаче е минало. А във Франкфурт се концентрират върху това, което могат да направят сега. И най-вече утре вечер в Севиля, където те вече са побеждавали веднъж този сезон.

Ако случайно сте попаднали на репортаж от мач на Айнтрахт поне веднъж този сезон в Европа, няма как да сте пропуснали купона по трибуните. Домакинствата са ясни, но гостуванията, ах тези гостувания… Ултрасите от Франкфурт могат категорично да получат наградата за “Най-добра гостуваща агитка”, след като направиха невиждан пробив на “Камп Ноу”. На легендарният стадион имаше 30 000 фенове от Германия, накарали Барселона да се чувства сякаш играе като гост.

През последните години клубът от “Дойче Банк Арена” може да се похвали с някои от най-впечатляващите гостувания в Европа.

Снимка: Getty Images

Паралелите между Айнтрахт и Рейнджърс не са малко - и двата тима имат огромни и отдадени фенски маси, мениджърите им са в дебютния сезон и категорично прескачат всички поставени очаквания, преодoлявайки значително по-богати клубове по пътя към финала. А освен това в исторически план двата тима вече са се срещали. По пътя към легендарния финал за КЕШ през 1960 година “орлите” отнасят “сините” от Глазгоу с общ резултат 12:4 в полуфиналите.

Мотивацията в редиците на германците е още по-голяма, защото те играят вече не просто за честта и феновете си, а и за една от големите клубни легенди. Юрген Грабовски, който бе част от шампионския тим през 1980 година, почина преди няколко месеца, a рова определено добавя още повече емоция към така или иначе приповдигнатото настроение на клуба.

Когато Айнтрахт игра с Барселона в четвъртфиналите на турнира този сезон, заявките за билети бяха 300 000. На “Камп Ноу” присъстваха 30 000 германци. Бройката им по улиците също не бе малка.

Сега те се стягат за нова инвазия. Според първоначалните очаквания в Севиля ще има поне 60 000 привърженици на “орлите”.

“Нашите фенове са невероятни. Те ще намерят начин да се снабдят с билети. Ще има поне два пъти повече, отколкото в Барселона. Смятам, че ще имаме невероятна подкрепа в Севиля. Ентусиазмът е огромен”, казва спортният директор на клуба - Маркус Кроше.

А какво ще стане, ако Айнтрахт ликува с трофея? Вероятно световната икономика ще понесе удар.

Все пак Франкфурт е финансовата столица на Европа, но при триумф на футболистите от града в сряда вечер, в четвъртък нищо друго няма да бъде по-важно.

Снимка: Getty images