Дори и най-страховитата крепост може да падне светкавично, ако бъде атакувана не отвън, а отвътре. А поредното доказателство дойде от столицата на Андалусия, където приказката бе заменена от кошмари толкова бързо, че мнозина все още отказват да повярват в случващото се.

От 2006-а до 2016-а Севиля спечели 5 пъти Лига Европа, а когато през 2020-а вдига рекордния шести трофей, едва ли някой е очаквал, че това ще е катализаторът на цъкащата в клуба бомба със закъснител. А след детонирането й щетите са толкова мащабни, че в момента някога славният тим е замесен в борбата за оцеляване в испанската Ла Лига. Как и защо се стигна дотук? И кой е големият виновник?

Миналия сезон Севиля завърши на четвърто място в класирането, осигурявайки си място в Шампионската лига за трети пореден път. На "Рамон Санчес Писхуан" обаче червената лампа вече светеше ярко, макар и всеки да се правеше, че не я забелязва. Което е трудно за вярване, когато в клуба работи един от най-великите спортни директори в света на футбола - Мончи, който бе архитектът на севилските успехи.

Впускайки се по следите на това забележително пропадане, испанските медии стигнаха до отговор, който малцина са очаквали. А именно - златната ера на Севиля мина изцяло в сянката на две велики фигури в Ла Лига - Кристиано Роналдо и Лео Меси. За повече от десетилетие андалусийци разполагаха с отбор, който при обикновени обстоятелства шеше поне няколко пъти да бъде шампион. Но когато Реал и Барса имаха подобни футболни "зверове", в комбинация с традиционните за грандовете съдийски реверанси, Севиля беше принуден да се задоволи с ролята на вечния претендент.

"Рамон Санчес Писхуан" вече не е непревземаемата крепост на Севиля.

Getty Images

Когато през лятото на 2021-ва Меси напусна Барса, а Роналдо вече не бе част от Реал, президентът на южняшкия тим Хосе Кастро Кармона видя отличен шанс за атака на титлата. Мончи получи за задача да сглоби отбор, който под ръководството на Хулен Лопетеги да атакува върха. На всяка цена.

Така Севиля изневери на трансферната си политика и привлече по-опитни играчи като Папу Гомес, Томас Дилейни, Лудвиг Аугустинсон, Ерик Ламела, Антони Марсиал, Текатито Корона и Иско. Това натовари изключително много бюджета за заплати, но очакванията бяха с приходите от Шампионската лига дупката да бъде запълнена.

Само че вместо Севиля да достигне до ¼-финал в турнира на богатите, както беше разчетено във финансовия план, тимът отпадна оше в груповата фаза, а веднага след това последва и светкавично отпадане в елиминациите на Лига Европа. Крахът се отрази веднага и върху представянето в Испания, където от началото март до края на май андалусийци спечелиха само 3 от последните си 12 мача.

Отборът не спира да разочарова феновете си.

Getty Images

Местните медии пък започнаха да спекулират с бъдещето на Лопетеги. Дотолкова, че Хосе Кастро Кармон привика Мончи за разговор на 4 очи. Босът настоява за треньорска рокада, но директорът се застъпва за местния любимец. И Лопетеги запази поста си.

Опрени до стената и рискуващи тежко наказание заради нарушаването на финансовия феърплей, през лятото на 2022-ра севилци бяха принудени да продават ключови играчи, за да оцелеят. Защитата на практика бе разбита след раздяла с Диего Карлош (26 мииона евро в посока Астън Вила) и Жул Кунде (Барселона го привлече за 50 милиона евро).

Лопетеги поиска адекватни заместници, но не ги получи. Тимът заложи на количеството, а не на качеството - дойдоха шестима нови, но все непретенциозни имена (които после съвсем логично се превърнаха в разочарования). Така треньорът остана начело на застаряващ и пълен с проблеми отбор, изобилстващ от играчи с физически болежки и такива, на които тепърва им предстои аклиматизация към испанския футбол.

Хулен Лопетеги бе уволнен, като напусна със сълзи в очите.

Getty Images

Всичко това доведе до исторически най-слабия старт за Севиля - само 5 точки от първите 7 кръга. Лопетеги беше уволнен на 5 октомври, феновете го изпратиха на крака и с бурни аплодисменти, а спецът не сдържа сълзите си. Защото знаеше най-добре, че клубът е бил взривен отвътре, а самият той е просто изкупителна жертва.

Начело застана Хорхе Сампаоли, под чието ръководство Севиля продължи да се лута на дъното. За да дойдат в последните два кръга две поредни победи срешу преки съперници и така към днешна дата тимът е малко над опасната зона, но все още адски близо до изпадащите.

Спецът настоя за 7 нови попълнения тази зима, но към момента е получил 0. Защото Севиля далеч не е клуб, който може да си позволи да пръска луди пари за нови и да сменя половината отбор на всеки 6 месеца.

Хорхе Сампаоли засега не успява да стабилизира отбора.

Getty Images

Така в момента Севиля изглежда като старец, който се опитва да се мери с младоци. Тимът е сред най-възрастните в шампионата, от някога експлозивния футбол няма и следа, комбинациите са мудни, а играта в отбрана - кошмарна. Самият Сампаоли също е наясно, че ако тимът се прости с мястото си в Ла Лига, той ще трябва да си събира багажа.

А като доказателство за максимата, че един проблем винаги води до друг, ако не бъде решен навреме - в клуба се разразява и битка за власт. Бившият президент Хосе Мария дел Нидо, който бе изгонен след корупционен скандал и обвинения в злоупотреби, видя удобен случай да се опита да се върне на власт. Той се радва на подкрепа от членове на Борда на директорите, като не е изключено да има нова серия турбуленция и скандали на най-високо ниво.

А самият Дел Нидо, който бе сред най-омразните фигури за феновете на Севиля, сега се радва на подкрепа от голяма част от тях. Които са готови на всичко, само и само този кошмар да свърши максимално бързо.

Дори и да преглътнат завръщането на човек, след чието изгонване преди 10 години вдигаха наздравици.

Така че - сами може да си представите колко отчайваща е ситуацията в доскоро славния Севиля...