Преди пет години Неймар се превърна в най-скъп футболист в историята, преминавайки от Барселона в ПСЖ за сума от 222 милиона евро. Това не бе просто трансфер за умопомрачителни пари. Това бе бомба, която взриви играта, променяйки я завинаги.

Стойността на трансфера бе стряскаща и измени изцяло финансовия аспект на спорта футбол. Съвсем нови станаха стандартите, а всякакви опити за удържане на цени и нива на заплати, суми за агенти и т.н., бяха пометени. Да, Неймар бе суперзвезда в Барса, но не и играч, който заслужава да бъдат платени такива пари за него. Та той дори не бе печелил "Златната топка". И все още не е. А и дори да беше носител на приза - кой струва 222 милиона евро във футбола?

Франция, разбира се, празнуваше появата на голямо име в местната лига, а целта бе Неймар да помогне на финансирания от петролни долари ПСЖ да спечели Шампионската лига. И това още не се е случило. Защото, както казваше великият Кройф: "Никога не съм виждал един чувал с пари да бележи голове". Знаете какво имаме предвид в случая.

Въпреки че Неймар е вече в Париж с една година по-дълго от престоя му в Барселона, той има изиграни с 42 мача по-малко. Участвал е в 156 попадения на парижани в общо 144 двубоя.

В първия си сезон вкара 28 гола в 30 мача, но честите му липси заради контузии до голяма степен пречат на ПСЖ да постигне целите, за които той бе привлечен.

Още в първите трансферни прозорци след преминаването на Неймар от Барселона в ПСЖ, се заговори, че той е на път да се завърне и да се събере с Лионел Меси. Случи се точно обратното и аржентинецът премина при парижани. Но и с този дриймтийм Шампионската лига си остава само блян за този тим.

Снимка: Getty Images

Изключвайки футболната част от сделката за 222 милиона евро, няма съмнение, че тя изцяло промени футбола. Преди трансфера на Неймар най-голямата сделка бе за Пол Погба през 2016-а, когато французинът премина от Ювентус в Манчестър Юнайтед за 115 милиона евро. Онази цена изглеждаше внушителна, а година по-късно вече говорехме за двойно по-голяма.

Ако се върнем още по-назад, ще си спомним какви бяха реакциите, когато Реал (Мадрид) купи Кристиано Роналдо за 95 милиона евро от Юнайтед и Гарет Бейл за 100 милиона от Тотнъм. Още тогава подобни суми звучаха абсурдно. И ако сме смятали, че само отбори от ранга на "белия балет" са можели да си позволят подобна сделка, то сега е съвсем различно.

Най-фрапантното е, че подобна сума, платена за даден футболист не дава никакви гаранции, че престоят му ще е успешен. Добри примери за това имаше през изминалия сезон, когато Челси купи Ромелу Лукаку за 113 милиона евро и още на средата на кампанията се чудеше как да ограничи щетите. Сега белгиецът е върнат "с обратна разписка" в Интер под наем - в Лондон не го искат.

Снимка: Getty Images

Манчестър Сити пък привлече Джак Грийлиш за 118 милиона, само защото е млад английски национал, но изцяло недоказан в големи мачове или голям отбор. Ако се върнем назад във времето и конкретно във Висшата лига, няма как да си представим трансфер с подобна стойност за играч от отбор в средата на таблицата (Астън Вила).

Трансферите на стойност над 100 млн. евро вече са 12, като девет от тях дойдоха след този на Неймар. В това число влизат сделките за Килиан Мбапе в ПСЖ, Фелипе Коутиньо, Антоан Гризман и Осман Дембеле в Барселона, Жоао Феликс в Атлетико, Еден Азар в Реал, Кристиано Роналдо в Ювентус и горепосочените Лукаку и Грийлиш. Днес Челси купува ляв защитник от Брайтън, когото вероятно не сте чували, за 60 милиона лири. Казва се Кукурея, испанец. Това са 70 милиона евро.

Тенденцията не е само да се хвърлят пари за доказани играчи, но и за такива със само един или два силни сезона. Пример за това е новото попълнение на Ливърпул Дарвин Нунес, който премина за 75 млн. евро, както и Орелиен Чуамени, който премина от Монако в Реал за 80 млн.

Трансферът на Неймар сякаш счупи една здравословна бариера, която безмълвно подсказваше, че има граници, които не трябва да се преминават. Играта се промени не само за играчите, но за клубовете и агентите.

Снимка: Getty images

Стойността на тези сделки до голяма степен идва като добра новина за привлечените играчи, защото те получават по-големи комисионни и бонуси според представянето си. Само че го има и обратния ефект - завишените очаквания.

Лукаку, Погба, Дембеле и Азар са част от примерите за футболисти, които бяха трансферирани с надути цени и след това се провалиха. Напрежението върху тях да доставят е огромно и не рядко избива в незабравимо разочарование.

Трансферът на Неймар предизвика инфлация на пазара, увеличи мощта на големите риби и намали тази на малките. Те вече нямат вариант, при който да запазят най-добрите си играчи и единствената им цел е да "изстискат" колкото се може по-голяма сума от добре познатите финансови гиганти във футбола. Тази стратегия напоследък работи безотказно.

Снимка: Getty Images