Българският национален отбор за младежи претърпя втора загуба на Европейското първенство, Дивизия А, като отстъпи на мощния тим на Латвия с 69:82. Крайният резултат не отразява точното разпределение на силите в двубоя, който в много моменти вървеше равностойно, на кош-два разлика. Големият проблем в този мач се оказаха куп пропуски от фаул линията, и чувствителната разлика в подкошието, където Латвия убедително спечели борбата. Отново в третата част изостанахме по-сериозно, и опитите за стопяване на пасива до края се оказаха неуспешни. След кратка почивка, утре още по обед – в 13.30, България играе с Израел – последен в нашата група С. При успех над израелците, нашите момчета ще имат решителна битка с Русия в последния кръг от тази фаза, за последната квота за следващия етап. За разлика от първата среща с Испания, срещу Латвия броят на грешките от българска страна бе чувствително по-малък. Стрелбата от тройката бе основното ни оръжие, като само през първото полувреме Павлин Иванов и Ники Стоянов бяха нанизали по три шута от далеч. Изоставането в борбата обаче не даде възможност на българския тим да бъде равен на латвийците. Въпреки това, момчетата на Любо Минчев не позволиха на съперника да се откъсне на повече от седем точки през началните 20 минути, като успяваха и да изравнят резултата, и да се държат доста време на кош разстояние. През първото полувреме отсъстваха предимно точките на високите играчи в състава на България, като единствено Алекс Симеонов успя да се включи по-добре, и Кирил Кирилов оползотвори краткия си престой на терена. Павлин Иванов и Ники Стоянов със своите тройки пък бяха отбелязали 20 от 30-те точки за нашите на почивката, която дойде при 34:30. Деян Карамфилов откри второто полувреме с осма тройка за българския отбор, но разликата се поддържаше същата – около седем точки – от звездата на латвийците Янис Берзинс. Симеонов, Иванов и Митко Димитров реализираха важни точки, и България остана само на точка-две зад опонента си в следващите минутки. Серия от 8-0 за Латвия обаче отново ни върна няколко крачки назад, и разликата стигна до 10 точки във финалната минута от третата четвъртина. Ангел Нацкин наниза тройка в началото на последната част, а Павлин Иванов мушна бързо още две, за да смъкне пак нещата до четири точки пасив за България. Ингус Яковичс и отново Берзинс не позволяваха на нещата да се обърнат, и последният със забивка пак направи разликата девет точки, при 66:57. Тройка на Робертс Круминс покачи аванса на латвийците до 11 точки, точно шест минути преди финалната сирена, след като България повече от три минути не бе вкарала кош от игра. Амплитудите в играта на нашия тим обаче продължаваха, и следкато намалихме до четири точки, с пет минути до края, отбелязахме само още четири, срещу 13 за Латвия. Така се стигна и до крайното 82:69 в тяхна полза, и трета поредна победа, която на практика класира тима напред на Европейското. Утре латвийците ще спорят с Испания за първото място в групата. Латвия взе цели 45 борби, срещу само 29 за България, а освен това изпълни и 31 наказателни удара, и вкара 25 точки от фаула линията. За сравнение, българския отбор стреля 20 пъти от наказателната линия, и отбеляза едва 10. Нашият състав направи и само шест асистенции. Мощта на Латвия се видя освен в борбата под коша, и в чадърите – цели осем на брой. 20 точки за България отбеляза Павлин Иванов, а Ники Стоянов и Алекс Симеонов добавиха по 14. Със седем точки и седем борби завърши Димитър Димитров. Берзинс завърши с дабъл-дабъл от 19 точки и 10 борби за Латвия, а 12 точки, 13 борби и четири чадъра отчете на сметката си Оярс Силинс. По-рано през деня Русия взе първата си победа в нашата група С, със 78:60 над Израел. Испания почиваше. В класирането води Латвия с три победи, пред Испания с две, Русия с една, и България и Израел, които се срещат утре, за да вземе някой от тях първи успех на Европейското в Естония.