Турция няма да спи, след като поднесе голямата изненада срещу фаворита Австрия и се класира за ¼-финалите на Евро 2024.

Съседите спечелиха изключително оспорвания двубой с 2:1 под проливния дъжд на стадиона в Лайпциг в изцяло домакинска атмосфера по трибуните.

Макар и без голямата си звезда Хакан Чалханоглу, турците успяха пречупят съперника си благодарение на неочакван герой - Мерих Демирал. Централният защитник се разписа на два пъти след изпълнение на корнер.

Първото му попадение пък падна едва в 57-ата секунда на мача, което е абсолютен рекорд в двубой от елиминационната фаза на европейски първенства.

Австрийците успяха да върнат едно попадение в средата на втората част чрез Грегорич, но в оставащите 30 минути до края не успяха да пробият отбраната на турците.

Така тимът на Ралф Рангник се сбогува с Европейското, а турците ще играят на ¼-финалите срещу Нидерландия.

ГОЛ ЗА ТУРЦИЯ! Мълниеносен гол още в първата минута. При изпълнение на корнер настана суматоха в наказателното поле на Австрия, Демирал се оказа най-съобразителен и заби топката със страховит шут в мрежата - 1:0 за турците и бурна радост по трибуните. Попадението в 57-ата секунда е и най-бързото в историята на елиминациите на европейските първенства.

Getty Images

Съседите опитаха да яхнат еуфорията и да стигнат до скоростен втори гол, но Австрия постепенно изравни играта и пое контрол върху събитията на терена.

Играчите на Монтела обаче дебнеха на контраатака, като същевременно не даваха шансове на опонентите си да стигат до голови ситуации.

В атака за Австрия пък Забицер и Арнаутович изглеждаха изолирани.

Така съвсем логично под дъжда в Лайпциг двата тима се оттеглиха за почивка с минимален аванс в полза на Турция.

Австрия имаше чудесен шанс да изравни в началото на втората част, когато Баумгартнер центрира в наказателното поле, но изстрелът на Грегорич мина над вратата.

Натискът на австрийците продължи и в 51-вата минута вратарят на Турция Мерт Гюнок трябваше да се намесва решително, за да спаси вратата си от попадение.

ГОЛ ЗА ТУРЦИЯ! Противно на логиката Турция стигна до втори гол. След изпълнение на корнер бранителят Мерих Демирал отново бе най-съобразителен в наказателното поле и с глава прати топката в мрежата, записвайки втория си гол в мача - 2:0, а атмосферата на стадиона стана адска.

ГОЛ ЗА АВСТРИЯ: Само 5 минути по-късно австрийците върнаха един гол по идентичен начин - след изпълнение на корнер Грегорич успя да вкара, намалявайки резултата до 1:2.

След попадението турците се прибраха в защита, а Австрия направи обсада на противниковата врата.

До края обаче нов гол не падна (включително след инфарктно спасяване в последната секунда) и така балканците продължиха напред, докато за тима на Рангник остана разочарованието.