Кошмарна вечер изживяха домакинстващите отбори в първите мачове от трета квалификация по пътя към групите в Шампионската лига. Те не записаха нито една победа в сряда, което ги прави аутсайдери преди реваншите.

Румънският първенец Клуж единствен поне не загуби - 1:1 у дома с опитния турнирен боец Селтик. Венецуелецът Марио Рондон даде ранен аванс на домакините, но Джеймс Форест изравни.

Тимът от Глазгоу трябваше да спечели, но пропусна шансове през втората част и така Клуж остава в играта.

В турско-гръцкия сблъсък в Истанбул, Олимпиакос взе предимство с победа над домакините от Басакшехирспор - 1:0.

Йоргос Масурас донесе успеха на гранда от Пирея, а в съставите на съперниците личаха общо... петима турски и гръцки футболисти. Домакините имаха на терена звезди като Гаел Клиши, Робиньо, Демба Ба и Жуниор Кайсара, бивш футболист на Лудогорец. За гостите блестяха Матийо Валбуена, Гийерме и Мигел Герейро, а Папис Сисе остана резерва.

Базел сензационно загуби на свой терен от австрийския ЛАСК (Линц) с 1:2, след като бе сочен за голям фаворит в двубоите.

Най-интересно от българска гледна точка бе в Словения, където Марибор бе тотално надигран с 1:3 от Розенборг.

Победата на норвежците ги прави почти сигурен участник в плейофите за място в групите. А отпадналият от тази двойка - вероятно Марибор, ще срещне Лудогорец в четвъртия кръг на Лига Европа, ако българският шампион преодолее ТНС.

В Русия Порто нанесе своя удар срещу Краснодар минута преди края - 1:0 с прекрасен гол от пряк свободен на Сержо Оливейра. Гостите изиграха мача като голям отбор, въпреки че домакините са в добра форма и вече с четири изиграни кръга от първенството си зад гърба.

Краснодар никога не е играл в груповата фаза на Шампионската лига, докато тя рядко минава без участието на Порто...