Дойде този момент от годината, в който трябва да бъде посоченият най-добрият футболист за годината.

Индивиудално отличие №1 във спорта - "Златната топка", очаква да научи своя притежател в понеделник вечер на традиционната бляскава церемония в Париж.

По традиция ще присъстват най-големите футболни светила, журналисти и гости от цял свят.

На 9 ноември приключи гласуването на 182 журналисти, които определят големия победител в анкетата на "Франс Футбол".

Лионел Меси е големият фаворит за спечелването на трофея, като това би му донесло рекордна шеста статуетка, минавайки с една повече спрямо другият футболен гений на нашето време Кристиано Роналдо.

Първенецът с Ливърпул в Шампионска лига Върджил Ван Дайк е вторият най-голям фаворит, като победа би го направила първият защитник със "Златна топка" от Фабио Канаваро преди 13 години. Тогава италианецът бе световен шампион.

В челната тройка ще е и Кристиано Роналдо след първия си сезон с Ювентус, но със сигурност за него е отредена третата позиция и статуетката ще е за един от горепосочените двама.

Изминаха четири години откакто Меси за последно спечели отличието, но той отново изглежда като най-заслужилия победител. Малко играчи в историята могат да спорят с Меси за индивидуално влияние във футболната история. Дори само неговите 40 гола през тази година са достатъчни да го считаме за фаворит.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Приносът му помогна на Барселона да спечели титлата в Испания в сезон, който можеше да се превърне и в такъв с требъл. Каталунците допуснаха знаменит обрат от Ливърпул в Шампионска лига и загубиха финала за Купата на Испания срещу Валенсия.

За пример можем да споменем Робърт Левандовски, който има същият брой голове за клуб и национален отбор през годината, но влиянието му далеч не е толкова внушително за Байерн, каквото е това на аржентинеца.

Меси вече спечели наградата на ФИФА за най-добър играч през годината и това допълнително подхранва автобиографията му преди церемонията в понеделник.

Холандецът Ван Дайк обаче също има не един и два аргумента в своя полза. Носители на Шампионска лига често печелят "Златната топка" в години, в които няма Световно или дори Европейско първенство. Такава бе 2019-а и тя прави триумфа на Ван Дайк в Ливърпул още по-забележим.

Бившият бранител на Саутхемптън завърши като вицешампион на Висшата лига, а другото му значимо второ място бе в Лигата на нациите, където загуби от Кристиано Роналдо и компания.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Мениджърът му Юрген Клоп е категоричен, че именно Ван Дайк трябва да спечели отличието, а това мнение категорично властва на Острова, което не бива да ни изненадва. Последните трима от английското първенство, които спечелиха "Златната топка", бяха Кристиано Роналдо (2008 г), Майкъл Оуен (2001 г.) и Джордж Бест (1868-а). Излишно е да уточняваме, че подобни поводи за радост на Острова са изключителна рядкост.

Ако Ван Дайк спечели, това ще означава, че в две поредни години Меси и Роналдо ще отстъпят така желаният приз. Подобен резултат ще ни накара да се замислим дали наистина плашещо наближава края на тяхната ера не само в надпреварата за "Златната топка", но и като цяло в световния футбол.

Ливърпул може да се похвали с цели седем номинации сред челните 30, което си е почти един цял отбор. Мнозина вярват, че Садио Мане би трябвало да е сред най-изявените фаворити за "Златната топка", но той няма да е в прзовата тройка.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Кристиано Роналдо спечели Серия "А" още в първия си сезон в Ювенус и то категорично. Започна го бавно и не се влагаше максимално в началото, което е нормално за неговата заключителна футболна възраст. Това може би му коства възможността да е основен фаворит за индивидуалното отличие. Португалецът категорично бе над всички в Италия и игра четвъртфинал в Шампионска лига, където отпадна от Аякс.

През изминалите няколко дни се тиражира информацията, че информацията за разпределянето на гласовете е изтекла в публичното пространство, като най-активни в тиражирането й бяха испанските медии. Те са категорични, че Меси ще спечели отличието за шести път.

Сметки и прогнози могат да се правят много, но както винаги, победителят ще е само един. 870 читатели на Dir.bg дадоха мнение в анкета на сайта, като резултатът е доста категорична победа на Меси с 52%. Ван Дайк събра 28% от гласовете, а третият Роналдо остана с около 14%.