Левски се класира за полуфиналите в турнира за Купата на България след 0:0 в редовното време и 6:5 при дузпите срещу Лудогорец на "Георги Аспарухов".

Драматичният четвъртфинал не видя голове в 120 минути преди да се бият почти перфектни дузпи, в които Мавис Чибота от разградчани направи първия пропуск при общо 12-ия опит, който се оказа последен и фатален.

Срещата беше много емоционална, а победителите ще благодарят на черногорския си вратар Милан Миятович, който спаси дузпа на Драгош Григоре в 93-ата минута. Така той прати мача в продължения, след които дойдоха и щастливите наказателни удари за "сините". Левски за трети път в историята си отстрани Лудогорец в турнира за Купата и се присъедини към пловдивските Локомотив и Ботев, както и ЦСКА, които също са на полуфинал.

"Сините" за пети пореден мач срещу Лудогорец не успяха да вкарат гол на своя стадион, но си заслужиха триумфа с много себераздаване, тъй като залогът бе огромен след загубата от Славия в първенството. На терена беше заложено доверието на "сините" фенове, които трябва да спасяват клуба в трудния момент. Сега Левски остава в борбата за първи трофей след 10-годишна пауза. Атмосферата на "Герена" беше фантастична и феновете определено имат повод да са доволни. За Лудогорец остава утешението, че най-вероятно ще спечели деветата си поредна титла, като в този период разградчани имат две купи на страната. Те продължават да се затрудняват във втория по важност турнир. Позитивен момент за тях днес  бе завръщането на вратаря  Владислав Стоянов, който игра като титуляр за първи път от 18 март 2017-а и се представи на много добро ниво.

Снимка: Bulphoto

Първият голов шанс в срещата бе на сметката на Лудогорец в четвъртата минута. Оливейра центрира от дясно и Марселиньо с глава заби топката в земята преди тя да излезе в аут. Левски отвърна с удар по земя на играещият като халф Нуно Рейш, който не затрудни Владислав Стоянов. В 18-ата минута и Костов опита, но топката мина покрай вратата.

В следващите минути разградчани взеха инициативата, но нарушенията зачестиха и играта значително се накъса. В 38-ата минута Янис Каргас получи първия жълт картон в мача за нарушение срещу Кешеру. От пряк свободния удар румънецът стреля много неточно. Дефанзивната игра на "сините" направи първото полувреме не особено атрактивно за гледане, но в турнирен мач предпазливостта на Хубчев е обяснима.

В началото на втората част Левски категорично тръгна по-смело и с повече хора в предни позиции. Направи няколко бързи атаки, с които притесни Владислав Стоянов, но без добър завършващ удар. В 55-ата минута такъв на Спиерингс отдалеч мина на сантиметри от гредата. "Сините" определено получиха импулс.

В 66-ата минута Лудогорец изпусна златен шанс да накаже съперника на контраатака. В ситуация четирима срещу двама Вандерсон отправи потресаващ удар вместо да потърси съотборник. Новият атакуващ подход на Левски можеше да му струва скъпо. В 74-ата минута бразилецът направи още един пропуск, но този път заслугата бе на Миятович, който спаси.

В следващите минути Лудогорец си върна инициативата и започна да владее повече, но защитата на Левски продължи да играе стабилно. В 89-ата минута Марселиньо имаше голям шанс да вземе победата, но непосредствено преди да стреля от добра позиция Каргас ключово протегна крак. На другата врата Стоянов направи важно спасяване след удар на Робърта. Двата тима определено опитаха да решат мача в редовното време.

Така се стигна до 93-ата минута, когато Лудогорец получи правото да изпълни дузпа. Марселиньо получи в наказателното поле след перфектен пас на Оливейра и бе дръпнат от Ейолфсон. От бялата точка точен бе централният защитник Драгош Григоре, който видя как ударът му е спасен от Миятович. Излишно е да се споменава, че впечатляващата реакция на вратаря взриви "Георги Аспарухов".

Първото продължение от 15 минути премина с по-активна игра на Левски, но атаките на "сините" бяха спирани сравнително лесно от "зелената отбрана". В 109-ата минута Владо Стоянов напомни за най-добрите си дни с екипа на Лудогорец, като направи страхотно спасяване след пряк свободен удар на Живко Миланов. В 117-ата минута Левски поиска дузпа за нарушение срещу Спиерингс от Терзиев, но такова не бе отсъдено.

Дузпите на Левски: Миланов вкара, Горанов вкара, Робърта вкара, Спиерингс вкара, Тиам вкара, Ейолфсон вкара

Дузпите на Лудогорец: Моци вкара, Швиерчок вкара, Григоре вкара, Оливейра вкара, Марселиньо вкара, Чибота изпусна