Сърбия и Камерун направиха епично 3:3 в безспорно най-атрактивния мач от началото на Световното първенство в Катар.

Ремито спокойно може да се определи за "самоубийствено" за каузата на двата тима за продължаване напред, защото макар и на теория това все още да е постижим сценарий, то минава през задължителна победа в последните им мачове.

Двата тима ще чакат и развоя на мача между Бразилия и Швейцария от тази група по-късно днес, докато неутралните фенове по света им благодарят за зрелището, което сътвориха. ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Шест гола, драматични обрати и страхотен футбол в един двубой, който и двата тима могат да съжаляват, че не взеха, но сакаш ремито бе напълно резонно.

Сърбия може би трябва да съжалява повече, защото водеше с 3:1 срещу тим, който бе в серия от осем поредни загуби на Световни първенства, но в рамките на 120 секунди допуснаха два гола, които се оказаха фатални.

Това оформи нещо като тенденция за сърбите срещу африкански отбори, защото през този век Кот д'Ивоар и Гана победиха западните ни съседи, а сега и Камерун ги спря в ситуация, в която те имаха очавкания за страхотно представяне на собствения си тим.

Снимка: Getty images

Сръбският тим бе този, който започна по-активно срещата и още в първите 20 минути на мача имаше шанс на два пъти да открие резултата.

И двата шанса се откриха пред централния нападател на западните ни съседи - Александър Митрович, който първо сам си изработи възможност, но стреля в гредата, а след тов получи подарък от действащите нескопосано камерунски бранители, като от още по-чиста позиция стреля в аут.

Постепенно и Камерун започна да гледа по-смело към сръбкста врата. Пиер Кунде отправи два опасни удара, а в 29-ата минута се стигна и до гол.

Камерун изпълни корнер, при който двамата централни бранители на тима успяха да комбинират помежду си. Николас Нкулу отклони с глава, а на задната греда оставеният непокрит Жан-Шарл Кастелето вкара от няколко метра в опразнената врата.

Сърбия обаче реагира по най-добрия начин, защото заигра далеч по-агресивно, а усилията на тима се възнаградиха в добавеното време на първата част, когато не без помощта на шанса, видяхме пълен обрат.

Първо в 46-ата минута центрланият бранител Страхиня Павлович, използва по най-добрия начин ръста си от 194 сантиметра, извиси се над всичи в наказателното поле и с глава вкара за 1:1.

Видимо психологическото предимство бе на страната на играчите в бели екипи, които използваха смута в камерунската отбрана, за да стигнат и до обрата.

В герой се превърна Сергей Милинкович-Савич, който вкара с удар от границата на наказателното поле, като със сигурност в тази ситауцията намесата на камерунския страж Девис Епаси можеше да е далеч по-добра.

А втората част започна по същия перфектен начин за сърбите, по който завърши и първата.

След страхотна атака с множество комбинации, Александър Митрович получи топката в малкото наказателно поле и този път нямаше право да бърка, защото вратата пред него бе празна, а сръбският голаджия вкара за 3:1.

В този момент сякаш камерунците рухнаха и Сърбия направи още няколко опасни атаки, а до 60-ата минута просто не се виждаше как може нещо да се обърка.

Но от пейката на Камерун в игра влезе опитният централен нападател Венсан Абубакар, който буквално сам преобърна всичко в мача.

Сякаш от нищото в 63-ата минута се откъсна сам срещу сръбския страж и хитро го прехвръли. Топката влезе във вратата, но флагът на страничния рефер бе вдигнат, а и всички сръбски играчи спряха в убеждението си, че наистина има засада.

ВАР обаче се намеси - засада действително нямаше, а голът бе зачетен. Венсан Абубакар отпразнува с усмивка и танц - резултат 2:3.

А за да е драмата пълна, 120 секунди след този гол, резултатът вече бе равен. Отново Абубакар имаше водеща роля, той изгради контраатаката, предостави топката на Ерик-Максим Чупо-Мотинг, котйо от няколко метра просто нямаше как да изпусне.

Този развой отприщи истинско зрелище по терена. Двата тима загърбиха каквато и да е тактика, започвайки да отправят непрестанни атаки.

Истинско зрелище, като при повече концентрация и двата тима можеше да стигнат до четвърти гол, но такъв не падна.

Така Бразилия и Швейцария имат по три точки преди мача си тази вечер, а Камерун и Сърбия имат по една.