Ботев (Пловдив) отстрани ЦСКА след 3:3 на "Българска армия" и общ резултат 6:5 в полуфиналите за Купата на България.

Срещата беше изключителен трилър, какъвто българският футбол рядко вижда през последните години. Пловдивчани поведоха с 2:0 до полувремето, допуснаха пълен обрат, но в края изравниха с двама души по-малко, за да оформят мечтания пловдивски финал, първи в историята.

Срещата бе белязана от две много спорни решения в полза на ЦСКА - втори жълт картон за Филип Филипов и дузпа, която донесе пълния обрат. Това обаче не стигна на "червените", които бяха шокирани в последния момент. Те минаха много бързо от екстаз до пълно разочарование.

Ботев бе ощетяван от Петър Костадинов през второто полувреме, но две геройски намеси на вратаря Даниел Кайзер и гол за 3:3 на юношата Кристиян Димитров донесоха заслужен триумф и трети финал в последните шест години.

Снимка: Bulphoto

Срещата започна с минута аплодисменти в чест на починалия през седмицата Красимир Безински, а ЦСКА осъществи очаквания домакински натиск воден от многобройната публика в началото, а Ботев нямаше проблем да приеме играта в своята половина.

Няколко опасни центрирания и остри пасове донесоха напрежение пред Даниел Кайзер, но "жълто-черните" се чувстваха добре.

И това си пролича в моментите след 20-та минута. Лошо изритване на топката от Витаускас Черниаускас я прати на крака на Тодор Неделев, който от воле по фамозен начин я прати в далечния ъгъл. Двамата замесени си разделиха "вината" за красивото попадение.

Само пет минути по-късно пловдивчани отново ликуваха. Неделев подхвана атака от дясно и подаде на Васил Шопов, който центрира остро към Лъчезар Балтанов. Последният от много удобна позиция прониза литовския страж за 2:0!

"Червените" имаха своите шансове през полувремето, но от една страна липса на класа, а от друга шокът от головете не доведе до нищо.

И втората част започна с много силна тяхна игра за натиск от първия сигнал.

И стигнаха до гол в перфектен за тях момент. В 49-та минтуа далечен удар на Тиаго изглеждаше, че ще е лесен за Кайзер, но стражът изпусна топката и хиената Али Соу се възползва, за да направи успешна добавка. 1:2 и гол, който ще тежи на съвестта на вратаря.

ЦСКА продължи да натиска и четири минути по-късно дойде най-спорният момент в двубоя, Фили Филипов и Рафаел Енрике гониха една топка по фланга и защитникът използва рамо, за да вземе предимство. Крилото падна и съдията Петър Костадинов реши, че провинението е достатъчно за втори жълт картон. Решението вбеси играчите на Ботев, но те вече бяха с един по-малко спрямо съперника.

Любо Пенев направи офанзивна смяна сменяйки Тиаго с нападателя Евандро и последният му донесе голяма радост 74-та минута. Бе изведен с перфектен пас от Рубен Пинто и с удар от воле изравни за 2:2.

В 79-та минута Кайзер се реабилитира с две изумителни спасявания. Първо удар на Али Соу с глава бе отразен с една ръка, а след това същото се случи и след задна ножица на Евандро от непосредствена близост. Намесите на стража бяха от световна класа.

В 86-та минута съдията отсъди спорна дузпа за нарушение на Костадин Ничев срещу Енрике, която бе реализирана от Соу за 3:2. Стадионът щеше да се взриви. Антонио Вутов получи червен картон за протест, след като изблъска съдията и всеки на стадиона си мислеше, че ЦСКА ще победи.

В 88-та минута обаче младокът Кристиян Димитров се разписа след корнер и оформи изумителния развой, който класира "жълто-черните" на финал. Там съперник е Локомотив (Пловдив) на 15 май.