За 15-и път в своята история и едва за втори път в последните 20 години, Ливърпул спечели трофея "Комюнити шийлд" - Суперкупата на Англия, която традиционно бележи старта на новия сезон.

В ролята си на носител на ФА Къп, Ливърпул победи с 3:1 шампиона Манчестър Сити в мача за трофея.

Традицията този мач да се играе на "Уембли" бе нарушена заради финала на женското Европейско, което утре ще се проведе на митичната лондонска арена. Именно заради това днес победителят в "Комюнити шийлд" бе определен на "Кинг Пауър Стейдиъм" в Лестър.

Макар тази надпревара да не е най-голямата цел на отборите и често да е била пренебрегвана, то със сигурност днес нещата бяха по-различни, защото един срещу друг видяхме двата най-големи съперници в Англия в последните сезони.

А победата със сигурност ще даде психологическо предимство на Ливърпул преди началото на Висшата лига, където отово се очаква тези два тима да са фаворитите за титлата.

В основата на днешния успех бе новото "червено" попълнение Дарвин Нунес, който пристигна на "Анфийлд" през лятото за 75 милиона евро.

Днес уругваецът се появи в игра през втората част, като с изработена от него дузпа, а малко по-късно и с попадение, той имаше решаваща роля за изхода на мача.

Снимка: Getty images

При появата му в игра резултатът вече бе 1:0 за Ливърпул, защото още в 20-ата минута десният краен бранител Трент Александър-Арнолд се разписа с удар, който с помощта на лек рикошет в бранител се превърна в гол.

В 70-ата минута обаче Манчестър Сити изравни резултата, макар ситуацията да предизвика доста спорове, а със сигурност ще бъде широко обсъждана в следващите дни.

Попадението вкара новото попълнение Хулен Алварес, но в реално време реферите го отмениха заради засада на асистиралия му Фил Фоудън.

Повторенията показаха, че засада няма, но пък при асистенцията Фоудън открадна топката от вече сложилият ръце върху нея вратар на Ливърпул. Това изглеждаше като категорично нарушение, което обаче реферът подмина и голът бе зачетен.

Така дойдоха десетте златни минути на Дарвин Нунес. В 83-ата минута стреля с глава, а ударът му се спря в ръката на Рубен Диас, като макар реферът първоначално да подмина ситуацията, преразглеждането с ВАР доведе до дузпа.

Тя бе реализиране от Мохамед Салах, а крайният резултат оформи самият Нунес в даденото от съдията продължение, носейки първи трофей за Ливърпул през сезона.