ЦСКА бързо се приземи след страхотния си мач в Базел преди дни, като подари първи точки на последния в родния шампионат - Етър.

Двата тима направиха зрелищно 2:2 на стадион "Ивайло" във Велико Търново.

Освен доста положения и греди, мачът за съжаление изобилстваше и от много съдийски неточности в двете посоки. Още в първите 20 минути ЦСКА можеше да получи дузпа, а Етър да остане с човек по-малко, докато изравнителният гол за "червените" в последните минути дойде от засада.

И това бяха най-фрапантните ситуации, без да броим многото други неточности, които не се оказаха решителни за изхода на мача.

За пореден път през сезона ЦСКА се спаси в последните минути, но този път предвид противника, точката от Велико Търново изглежда като доста сериозна издънка за ЦСКА. След 8 кръга "червените" са с 6 точки по-малко от лидера Локомотив, както и с три по-малко от шампиона Лудогорец, който има и мач по-малко.

Етър от своя страна се радва на първата си точка за сезона, която дойде в мач срещу гранда ЦСКА пред страхотна атмосфера на "Ивайло".

Мачът започна доста вихрено, като ЦСКА стигна до гол още в 10-ата минута. Той обаче бе отменен заради засада на Томи Юрич. Спорна ситуация, но сякаш австралийският нападател бе зад "виолетовата" отбрана, макар и с малко.

По-малко от минута след тази ситуация, Преслав Боруков лесно преодоля Антов, нахлу в наказателното поле на ЦСКА, а опитът му за удар бе спрян с ръка от хвърлилия се на шпагат Юрген Матей - дузпа за Етър.

В отсъждането на рефера съмнение нямаше, а с изпълнението се нагърби Милчо Ангелов, който изведе "болярите" напред.

Зрелището на "Ивайло" продължи, защото няколко минути след гола, дойдоха двете най-спорни минути в мача.

ЦСКА имаше сериозни претенции за дузпа, след като Пехливанов спря удар на Тиаго с ръка. Реферът видя забранените действия на играча на Етър, но отсъди пряк свободен удар, а "червените" претенции бяха за дузпа. Повторенията показаха, че сякаш ръката на Пехливанов е на границата на наказателното поле, която е част от него, а отсъждането по-скоро трябваше да е за наказателен удар.

В следващата атака отново Яни Пехливанов бе главно действащо лице. Той фаулира Жул Кейта, а реферът се засили към него сякаш с цел да му покаже картон. Дефанзивният халф вече имаше такъв, а вероятно това бе причината съдията да не извади картона, който щеше да остави Етър с 10 на терена.

Две ситауции в рамките на две три минути, които безспорно изнервиха гостите. Атаките на ЦСКА обаче продължиха една след друга, но гол така и не падаше. Най-близо да стори това бе Юнус Санкаре, който отправи много силен удар, но той срещна гредата.

В ответната атака обаче греда уцелиха и домакините. Младият нападател Преслав Боруков, който прави отлично впечатление от началото на сезона се завъртя около границата на наказателното поле и отправи хубав удар, но и той срещна страничния стълб.

Натискът на "червените" продължи, а в 41-ата минута Брадли Мазику се озова очи в очи с Господинов и опита да копне топката покрай него, но стражът на "болярите" се отчете със страхотно спасяване срещу бившия си клуб.

Снимка: БТА

И когато изглеждаше, че е въпрос на минути ЦСКА да изравни, Етър избухна с втори гол.

Той бе изцяло заслуга на Алдаир. Португалецът получи топката от Боруков, изработи си чудесна позциия за стрелба с левия крак и с прекрасен удар удвои.

За гостите от София нямаше никакъв друг избор, освен да продължат с атаките си и през втората част.

През нея Етър изобщо не мислеше за атака и рядко минаваше центъра, докато Стамен Белчев направи задължителните офанзивни смени, за да промени ужасния развой на мача.

И нещата тръгнаха добре, защото в 61-ата минута ЦСКА стигна до гол, макар и с доза късмет.

Яни Пехливанов върна по ужасен начин към вратарят си, а топката се удари в коляното на Тиаго и влетя във вратата.

За ЦСКА имаше 30 минути, които с оглед силите изглеждаха достатъчни за обрат, или поне равенство.

Отборът на Етър обаче се бранеше с всички сили, а след 75-ата минута започна с добре познати нефутболни методи като лежане по терена и разкарване на топката.

Всички тези действия вбесяваха играчи и фенове в червено, но в крайна сметка от гледна точка на закъсалия без точка Етър, действията им вероятно са били оправдани.

Отбраната на "болярите" обаче не издържа, а ЦСКА отново се спаси в последната минута на мача.

В добавеното от съдията продължение, Тиаго изпълни фаул, който по комичен начин мина между краката на стража на Етър, а Ахмед Ахемдов довкара топката от голлинията.

Повторенията обаче показаха поредна грешка на съдийската бригада. При изпълнението на пряк свободния удар, Ахмедов бе в засада.

"Червените" дори можеха да измъкнат успеха в последните секунди, но Анатоли Господинов се реваншира за грешката при изравнителния гол и спаси страхотен удар на Белтраме.

Така мачът завърши 2:2, а след страхотния си успех над Базел в Лига Европа, ЦСКА допусна шокираща издънка срещу последния в класирането на Първа лига.