Челси вдигна Суперкупата на Европа след победа с дузпи над Виляреал в Белфаст. Носителят на трофея в Шампионската лига спечели с 6:5 при наказателните удари, след като редовното време и продълженията завършиха 1:1.

Най-опитният в състава на испанския тим - Раул Албиол, изпусна решаващата дузпа и даде победата на съперника.

Шампионите на Европа доминираха в дълги периоди от мача, макар да бяха без няколко титуляри в стартовия им състав. Челси започна по-силно и завърши по-силно 120-те минути, имаше повече удари и положения, но не успя да пречупи "жълтата подводница" в игровото време.

Виляреал, който преди 3 месеца спечели Лига Европа пак след драма с дузпи срещу друг английски гранд - Манчестър Юнайтед, отново отказа да се предаде. Отборът от 55-хилядното градче може да е горд с представянето си и тази вечер, въпреки че в големи периоди от мача се налагаше да се брани.

Хаким Зиех даде цифрово изражение на ранното превъзходство на Челси с гол в 27-ата минута, а Жерар Морено вкара изравнителното попадение в 73-ата, за да прати мача в допълнителни 30 минути.

Именно този човек реализира и гола за 1:1 срещу Юнайтед в историческия финал на Лига Европа.

В продълженията Виляреал се прибираше все по-дълбоко в половината си и изглеждаше, че ако някой вкара гол, ще е Челси. Но не стана - дузпи.

Не и преди Томас Тухел, мениджърът на "сините" от Лондон, да смени вратаря Едуар Менди с "дузпаджията" Кепа Арисабалага, който продължава да е най-скъпият на този пост в историята, въпреки че дори не е титуляр в клуба си. Но си знае работата, когато има 11-метрови удари срещу него.

Нещата обаче тръгнаха зле за европейския шампион, когато Кай Хаверц изпусна първата дузпа. Морено вкара, после същото стори и капитанът на Челси Аспиликуета, преди Манди от Виляреал да върне жеста и да стреля достатъчно удобно за спасяване от Кепа.

Нататък точни бяха Алонсо, Маунт, Жоржиньо, Пулишич и Рюдигер от Челси, както и Еступинян, Гомес, Раба и Фойд от Виляреал, преди да пропусне Албиол. И пак Кепа спаси - нали затова го пусна на терена Тухел!

Суперкупата е втора за клуба от Лондон, който има и три загубени финала за нея. Виляреал се размина с шанса да вземе втория си европейски трофей изобщо в историята след геройството в Лига Европа.