Цветана Пиронкова изненада всички ни, когато преди няколко месеца обяви намерението си да се завърне на корта след тригодишно отсъствие - решение, което беше прието със сериозна доза скептицизъм и дори омаловажаване.

Световната пандемия и тотално обърканият календар направиха така, че Цвети се завърна на възможно най-голямата сцена - турнир от Големия шлем. Тя пристигна на US Open без никакви очаквания, но шокира целия спортен свят и постигна четири победи, а тази вечер от 19 часа българско време се изправя срещу Серина Уилямс в четвъртфинален двубой.

Цвети достига до подобна фаза едва за четвърти път в кариерата си, а изпитанието там е възможно най-тежкото. Серина безспорно не №1 в съвременния тенис, макар и не с настоящата си форма, а някои дори я определят и за най-великата в историята.

Естествено, че американката е абсолютният фаворит в мача, а и историята на сблъсъците между Уилямс и българки е ужасяващ за нас.

От 12-те мача всеки един завърши с успех за Серина. Днес е мач №13, като надеждите ни са, че той ще се окаже фатален за носителката на 23 титли от Големия шлем.

В тези 12 мача Серина е загубила само два сета, като и двата са именно срещу Цвети Пиронкова.

Двете имат четири мача помежду си, като в първия от тях е по време на "Ролан Гарос" през 2007-а, когато 19-годишната по това време Пиронкова стартира със сет 7:5 в своя полза срещу далеч по-именитата си съперничка.  Серина обаче вдигна оборотите и с безпощадното 6:1, 6:1 успя да обърне мача от първия кръг на турнира.

Четири години по-късно двете се срещат в Ийстбърн, където Цвети стартира със спечелен сет с 6:1. Със сигурност не са много случаите в историята, когато някой е позволявал на американката да вземе само един гейм в сета.

За съжаление Пиронкова отново допуска обрат и губи срещата. Серина има още две победи над Цвети, които са далеч по-безпроблемни. През 2014-а в Китай със 6:2, 6:3, както и през 2015-а в Синсинати със 7:5, 6:3.

Embed from Getty Images

Последната среща на Серина с българка пък не бе толкова далеч във времето. Само преди два сезона първата ни ракета Виктория Томова успя да си уреди сблъсък срещу американската звезда на централния корт на "Уимбълдън".

Огромен шанс за българката да се покаже пред света в може би най-мечтаното за игра място от всеки. Надеждите й на корта обаче бързо приключиха и Серина спечели с 6:1, 6:4.

Снимка: Twitter

Две десетилетия преди мача срещу Вики Томова, Уилямс за първи път има българско препятствие пред себе си.

Това е във втория кръг на US Open, когато родната квалификантка Павлина Стоянова-Нола се изправя срещу американката, но губи тежко с 2:6, 1:6.

Павлина Стоянова-Нола има още една среща със Серина. Тя е на Мастърса в Маями през 2001-а, когато Уилямс постига нов лесен успех, този път с 6:1,6:4.

Тази 2001-а е най-натоварената за Серина откъм среща с българки. След въпросната си победа, тя има две срещи с Маги Малеева, които също печели в два сета.

Тези два мача са в рамките на три месеца, като в четвъртия кръг на Матърса в Индиън Уелс, Серина печели двубоя със 7:5, 6:2, а впоследствие стига и до титлата.

Три месеца по-късно, отново в четвъртия кръг, но на "Уимбъдън", Маги Малеева се изправя срещу Серина, но губи доста тежко. С бързо 6:2, 6:1, Уилямс стига до успеха, само за да отпадне от сънародничката си Дженифър Каприати в следващия кръг.

Общо срещите между Серина и Маги Малеева са четири, като освен двата мача през 2001-а, те играят помежду си година по-рано, както и една по-късно.

За първи път жребият ги сблъсква по време на Мастърса в Маями, когато Серина печели с 6:4, 6:2. През 2002-а двете играят и в Берлин. Срещат се в третия кръг на турнира и Серина печели със 7:6, 6:4, като от всичките им четири мача, този изглежда най-труден за американката като резултат.

Това са 11-те случая, в които Серина се изправя срещу представители на България.

Срещите й с българки обаче са с една повече, защото през 2013-а тя стартира участието си на турнира в шведския град Бощад с мач срещу Сесил Каратанчева.

По това време обаче тя представлява Казахстан. Представянето й не е много по-различно от това на останалите българки, защото губи набързо с 1:6, 2:6.

Тази вечер предстои мач №13, като надеждите ни са, че този път изхода ще е различен.

Със сигурност напрежението от задължителната победа ще е върху Серина, докато Цвети Пиронкова вече призна, че е в Ню Йорк просто, за да се наслаждава на играта.

До момента тя вече стори четири изненади и накара спортните фенове да говорят за нея. Днес пък ще опита да сътвори най-голямата сензация, която би отекнала в целия свят.

Снимка: AP/БТА