Българите масово се отказват от парното, заради шоковото поскъпване от 1 юли. Това обявиха представители на топлофикационните дружества на среща с Държавната агенция за енергийно и водно регулиране. Според топлофикациите предложените в този си вид условия ще накарат потребителите на парно да се откажат от услугата, което автоматично ще доведе до огромни загуби за самите дружества. Разчетите на ДКЕВР предвиждат цената на топлинната енергия в София, Пловдив и Варна да бъде увеличена с близо 12 на сто. За сметка на това топлофикациите в тези градове ще получават по-малко за произведеното от тях електричество. Разчетите на ДКЕВР предвиждат цената на топлинната енергия в София и Варна да бъде увеличена с близо 12 на сто. Снимка: Булфото Целта на ДКЕВР е да намери резерви поне за запазване на цената на електроенергията за крайните потребители, тъй като една сериозна част от нея се формира от тока, произвеждан от топлофикационните дружества в страната. Илия Николаев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества, изчисли, че парното ще поскъпне със средно 10% от 1 юли, а “това не се възприема добре от потребителите“. Според него приемливото увеличение на цената е в рамките на 5% средно. Шоково увеличение от 18%, каквото се предвижда за “Топлофикация-Русе“, се прилага за първи път, допълни той. Председателят на регулатора Боян Боев покани представителите на топлофикациите на заседание на 9 юни, когато ще бъдат дискутирани идеи и методики за определяне на цените на топлинната енергия. Цената на тока Електроразпределителните дружества също не са доволни от решението на ДКЕВР за цената на тока. Докладът на регулатора предвижда минимално поевтиняване на тока от средно 0.6% за трите електроразпределителни дружества. За абонатите на ЧЕЗ е предвидено поскъпване на дневната тарифа, която вероятно ще се увеличи с 0,32%. За клиентите на EVN токът ще поевтинее с 0,8%, а за Енерго-Про - с 0,6 %. Корекции ще има и в нощните тарифи за двете дружества, като при EVN тя ще поевтинее с 3,93%, а при Енерго-Про - с 3,74%.