Сезонът във Формула 1 през 2019-а предложи великолепно предпоследно състезание за Гран при на Бразилия - едно от най-вълнуващите през годината.

Победата отиде на сметката на Макс Верстапен с "Ред Бул", който стартира от пол позицията, но почти всички в челото имаха своите инфарктни моменти. Достатъчно показателно е, че второто място е на сметката на бившия му съотборник Пиер Гасли ("Торо Росо"), а световният шампион с "Мерцедес" Люис Хамилтън остана трети.

Надпреварата бе кошмарна за пилотите на "Ферари", които се сблъскаха в края и отпаднаха. Състезанието не завърши и Валтери Ботас. Алекс Албън докосна подиума, но беше блъснат от Хамилтън и се завъртя в края.

В генералното класиране на върха остава Хамилтън с 396 точки, пред Ботас с 315, а Верстапен излезе трети с 260 точки преди последния старт за сезона в Абу Даби.

Световният шампион стартира чудесно и задмина Фетел, за да заеме втората позиция.

Шарл Леклер логично започна много силно и бързо навакса позициите си изоставане, след като стартира от 14-а позиция. Много бързо се докопа до шестото място с изпреварвания.

Големи аномалии в колоната нямаше в следващите обиколки, но в 55-ата Валтери Ботас приключи състезанието си заради повреда. Това доведе до кола за сигурност и Верстапен влезе в бокса, с което подари първата позиция на Хамилтън.

Само че холандецът сложи съвсем нови меки гуми и веднага след подновяването на състезанието си върна първата позиция. В същото време Алекс Албън по страхотен начин задмина Себастиан Фетел и завоюва третата позиция.

В 68-та обиколка дойде ужасен момент за "Ферари". Себастиал Фетел изпревари Шарл Леклер и засече дясната му гума, което доведе до отпадане и на двамата от състезанието. Младият монегаск меко казано бе бесен след катастрофата.

Новата кола за сигурност доведе до влизане в бокса на Хамилтън и така Алекс Албън стана втори, а Пиер Гасли - трети. Британецът веднага задмина французина за третото място.

Хамилтън закачи Албън в борбата за второто място и го извади от сметките за подиума. В същото време Гасли се възползва и мина втори. Хамилтън и французинът влязоха в луда битка за позицията, но на финалната права последният я задържа и си я заслужи.

Състезанието беше уникално и непредвидимо, но заслужилият победител бе Верстапен.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos