Ливърпул победи Аякс с 1:0 в Амстердам в откриващия двубой за двата отбора от Група "D" в Шампионска лига.

Двата бивши европейски шампиона, които не с бяха срещали от 1966-а, предложиха зрелищен мач, в който мърсисайдци имаха повече късмет.

Амстердамци могат да съжаляват, че не взеха поне точка от двубоя, тъй като си вкараха нелеп автогол, а освен това направиха значими пропуски. Заслужаваха повече, но хората на Юрген Клоп показаха как големите отбори печелят точките и без да блестят.

Това беше първият тест за Ливърпул без Върджил Ван Дайк, който бе контузен тежко в дербито се Евертън през уикенда. Вратарят Алисон, Жоел Матип и Тиаго също пропуснаха двубоя, а в центъра на защитата застана халфът Фабиньо. Изненада бе включването на Къртис Джоунс сред титулярите. Аякс бе без голмайстора си Антъни, а Куинси Промес остана резерва.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Нидерландците започнаха по-силно двубоя и създаваха напрежение пред традиционно колебливия Адриан. Все пак стражът спаси удар с глава на Мартинес в 16-ата минута. Испанецът направи най-доброто си спасяване в 33-ата минута, когато спечели дуела срещу влезлият като резерва Промес очи в очи.

Все пак противно на логиката или не, Ливърпул стигна до аванс в резултата в 35-ата минута. След изпълнение на тъч Мане проби отляво и центрира остро, а Николас Талияфико куриозно засече топката и я прати в собствената си врата - 1:0.

Секунди преди края на полувремето Аякс бе съвсем близо до изравняването. Душан Тадич получи от Нерес и прехвърли вратаря, но на гол линията Фабиньо направи фамозно спасяване с акробатичен ножичен удар.

Ливърпул имаше късмет и в началото на втората част, когато удар на Клаасен отдалеч се отклони в гредата. След това Ливърпул имаше претенции за дузпа за задържане срещу Фирмино, но такава не бе отсъдена.

В 57-ата минута вратарят Онана направи спасяване след удар с глава на Фабиньо. На другата врата Промес видя как негов шут е париран от Промес. Аякс също имаше претенции за дузпа заради игра с ръка на Александър-Арнолд. Тя не бе отсъдена заради наличието на рикошети в мига преди топката да срещне ръката.

Клоп изненада с тройна смяна като смени тризъбеца си в атака Фирмино, Салах и Мане. В крайна сметка обаче отборът му задържа аванса си. В последната минута на редовното време Онана направи страхотно двойно спасяване след удари ан Вайналдум и Минамино, а в 95-ата минута Аякс направи един от най-големите си пропуски.