Ливърпул измъкна ценна победа с 2:1 над Тотнъм на "Анфийлд" в преследването си на първа титла във Висшата лига от 30 години насам.

Мърсисайдци се измъкнаха срещу прероден отбор на "шпорите" и въпреки че доминираха, резултатът можеше да е съвсем друг. Тотнъм поведе с гол на Хари Кейн още в първата минута, но през втората част европейските шампиони обърнаха с гол на Джордан Хендерсън и на Мохамед Салах от дузпа.

Това бе втори пореден мач на "Анфийлд", който се решава с наказателен удар за мърсисайдци след победата им над Лестър с 2:1.

Тотнъм изигра силен мач, макар че отправи значително по-малко удари от съперника и може да съжалява за изпуснатата точка. Тимът е 11-и с 12 точки. Успехът запазва преднината над Ливърпул пред втория Манчестър Сити, а тя е шест точки.

"Шпорите" поведоха шокиращо още в първата минута! Удар на Хюн-Мин Сон рикушира в главата на Деян Ловрен и срещна гредата. С добавка Хари Кейн, който бе на чиста позиция, откри резултата.

Ливърпул се втурна напред, но защитата на съперника се справяше достатъчно добре. Дори Тотнъм бе близо до втори гол в 24-та минута, когато Деле Али и Кристиан Ериксен изпуснаха последователни шансове.

Минути по-късно Газанига направи четири великолепни спасявания в рамките на секунди. Първо Мохамед Салах стреля, а след това и Роберто Фирмино пробва късмета си отблизо. Супер намеси на аржентинеца, който малко след това парира и страховит удар на Върджил Ван Дайк с глава и на Трент Александър-Арнолд отдалеч.

До края на полувремето Тотнъм направи няколко ненужни нарушения около наказателното си поле, което увеличиха напрежението пред Газанига, но до изравнителен гол не се стигна.

В самото начало на второто полувреме Тотнъм по чудо не вкара втори гол. Сон преодоля вратаря и за втори път нацели горната греда - в този случай с шут от малък ъгъл.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Ливърпул се възползва от това в 52-та минута и изравни. Фабиньо прати много добър пас към Джордан Хендерсън, който реализира за 1:1.

След гола мърсисайдци се втурнаха в атака и дойдоха най-силните им минути. Последователно удари на Салах, Фирмино и Вайналдум не намериха целта, а Газанига бе все така впечатляващ.

Той обаче допусна гол в 75-та минута. Ливърпул получи дузпа за нарушение срещу Садио Мане от страна на Серж Орие, а от бялата точка бе точен Мохамед Салах.

Отборът на Маурисио Почетино натисна в последните минути, но не успя да преодолее Алисон и загуби.