Стадион "Локомотив" в столичния квартал Надецка посрещна първия мач на осветление в своята история.

А празничният за локомотивци момент бе белязан от истински трилър на терена, който продължи 104 минути, като в него домакините победиха последния в класирането Спартак (Варна) с 3:2.

Вълнуващ мач, който бе решен с гол 102-ата минута, след отсъдена дузпа с помощта на ВАР. Вкара я потърпевшият Димитър Митков, срещу когото реферът прецени, че е извършено нарушение от вратаря на Спартак в заключителните секунди.

Лек контакт в ситуацията имаше, но със сигурност отсъждането може да предизвика спорове на фона на предходните ситуации в мача, където вместо да говорим за зрелището с пет гола, то системата ВАР е главният герой.

Първата част от драмата се разигра в 72-ата минута, когато Здравко Димитров нахлу в наказателното поле на Локомотив и бе препънат от бранител. Главният съдия Кристиян Колев бе категоричен, че това е симулация и вдигна втори жълт картон на Димитров, изгонвайки го от терена.

Секунди по-късно реферът получи сигнал от ВАР и отиде да гледа ситуацията, а повторенията ни показаха, че всъщност Здравко Димитров не симулира, а контакт със защитник има. Дузпа не е категорична, но със сигурност контактът е факт и ако трябваше да има промяна в решението, то със сигурност трябваше да е наказателен удар в полза на Спартак.

Именно в този момент настъпи суматохата, защото реферът започна да разглежда повторение от другия край на терена, когато опит за далечен шут на Антонио Вутов се удря в ръката на бранител на Спартак. Тук не говорим за съмнения за дузпа, а за ситуация извън наказателното поле.

Снимка: БТА

Както вече до болка знаем, ВАР се намесва при точно определени ситуации, а нарушение извън наказателното поле не една от тях. Освен това тази ситуация нямаше чак такова влияние на получилата се малко по-късно дузпа.

След доста колебание главният рефер реши да отмени картона за симулация на Здравко Димитров, но освен това не отсъди дузпа, а нарушение в другия край на терена, както и жълт картон за бранител на Спартак.

Със сигуност сериозно объркване, за което би трябвало да има обяснение от Съдийската комисия към БФС.

Иначе преди него двата тима направиха страхотен мач, а макар Локомотив да доминираше, с отлични контраатаки Спартак успя да се добере до 2:2.

Димитър Митков затвърди добрата си форма и отнов се разписа, давайки аванс на Локомотив след гол с глава. Малко по-късно обаче Спартак изравни чрез Румен Руменов, преди в самия край на полувремето, Антонио Вутов отново да изведе домакините напред.

В самото начало на втората част Божидар Васев изравни за Спартак, преди да дойдат драматичните мигове с ВАР и дузпата на Здравко Димитров.

Спартак със сигурност трябва да съжалява за случилото се, защото в 95-ата минута Илкер Будинов се озова сам срещу вратаря на Локомотив, но пропусна, а от последвалата контраатака се стигна и до втората ВАР ситауция, при която домакините получиха шанс да изпълнят дузпа.

Невероятна драма, която безспорно ще предизвика вълна от коментари, а в нея основният георй за съжаление бе ВАР, както и лампите в Надежда.