ЦСКА не успя да победи и да вземе аванс в домакинството срещу Заря (Луганс) - 1:1 в София, преди реванша в Лига Европа.

Вторият мач е в Запорожие след седмица, но там българският отбор вече ще трябва да търси задължителен гол.

Снимка: Bulphoto

Нещо непознато от предишните два кръга, когато ЦСКА се оттегляше след домакинствата с аванс, при това на нула (4:0 срещу Титоград и 1:0 с Осиек).

Очаквано украинците се оказаха корави момчета, научени да играят футбол. Но нищо повече от това. Не става дума за някакъв гранд на играта в Европа...

ЦСКА видимо добре знаеше това и тръгна да надиграва съперника. Първото полувреме бе като по учебник за тактика, особено пък за отбор, критикуван за липса на добър облик и минаващ през нещо като миникриза.

Това бяха най-силните 45 минути на "червените" за сезона, полувреме на смислен и съдържателен футбол, наградено с гол на Евандро в 13-ата минута.

Бразилецът е във феноменална форма и това е пети пореден гол на отбора му, вкаран само от него. Но това може да бъде разгледано и като проблем... Вече 496 минути друг играч в червено не е реализирал попадение - това са над 8 часа футбол!

Снимка: БТА

След като поведе и с 20-ина хиляди шумни фенове зад гърба си, ЦСКА заигра още по-спокойно. Не се виждаше как ще допусне гол, въпреки че Заря владееше повече топката.

В 45-ата минута обаче всичко се промени - и в мача, и в баланса на двете срещи от елиминацията.

Съдията от Швейцария Сандро Шерер даде дузпа за гостите при много спорни обстоятелства. Пробив отляво завърши с пас по земя, а в опит да го спре Раул Албентоса игра с ръка - но след като топката го удари първо в гърдите, а и ръката бе опорна, той се подпря на нея, падайки. В никакъв случай - умишлено действие.

От 11 метра Юрченко не сбърка. 1:1.

Това е сценарий, който ЦСКА помни до болка добре. Преди година на същия етап от турнира, на този стадион "Васил Левски", те водиха комфортно с 1:0 срещу Копенхаген след подобно, почти перфектно първо полувреме. Реферът, тогава белгиец, изгони Божидар Чорбаджийски доста пресилено в 43-ата минута и... 1:2 за датчаните. Мачът се обърна.

Сега над трибуните и терена надвисна сянката на онзи мач.

Второто полувреме започна много тежко за ЦСКА - две добри положения за Заря, като едното бе златно - от 3-4 метра Иванисеня пропусна да вкара. След 55-ата минута домакините се съвзеха и тръгнаха да налагат волята си, да търсят гол. Такъв трябваше. Реферът Шерер продължи да изнервя настръхналите трибуни, но феновете не спряха да подкрепят и своите, наред с виковете "Мафия" и освиркванията към арбитъра.

Тиаго имаше най-добрата ситуация, но шутът му от пряк свободен удар в 74-ата минута мина край гредата.

В края ЦСКА натисна, но не успя да стигне до чиста ситуация и гол. Последният сигнал бе като тръба за нови хули към рефера, изведен с полиция.

Снимка: БТА

Бесният Люпко Петрович си поговори с него, след което с ясни жестове му показа какво мисли за начина, по който е ръководил мача.

Реваншът в Украйна ще е много тежък. Но надеждата не е изгубена. Не и след като отборът на Петрович този път изглеждаше по-свежо и позитивно. А и не отстъпваше игрово на гостите си, което значи, че няма нищо сензационно в това да ги надиграе на техен терен.