2024 година е специална година за футболните фенове на европейския континент заради първенството, което се очаква в Германия през лятото.

На него ще гледаме несъмнено изключително качествен футбол,, но е трудно да си представим, че ще станем свидетели на нещо специално по трибуните.

Не беше съвсем така в две други континентални първенства, които се проведоха в началото на тази година и които бяха изключително колоритни.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ С КОЛОРИТНИТЕ ФЕНОВЕ НА ДВАТА КОНТИНЕНТАЛНИ ТУРНИРА >>>

Ако сте имали време да проследите някой мач от Купата на Азия или Купата на Африка, със сигурност сте забелязали различията в културата на двата континента и колко пъстри са феновете. Да, това далеч не идва като изненада, но винаги е приятно за човек понякога да се прехвърли поне мислено надалеч. Ако може и физически, още по-добре.

Южна Корея

Снимка: Getty Images

Домакинът на Световното първенство Катар прие и Купата на Азия с новите си стадиони, а Кот д'Ивоар беше мястото, което трябваше да определи шампиона на Черния континент.

И двете първенства бяха много емоционални и донесоха изненади, макар и в двете домакините да спечелиха. В Азия голямата сензация се казваше отборът на Йорднаия, който шокиращо стигна до финала, след като завърши трети в група с Бахрейн, Южна Корея и Малайзия. После в елиминациите отстрани Ирак и Таджикистан, за да дойде голямата изненада в полуфинала и победата с 2:0 над Южна Корея.

Във финала обаче приказката приключи срещу домакина Катар, който успя да защити титлата си от преди 4 години. Големите фаворити Южна Корея, Япония и Иран отново останаха с празни ръце.

В Африка пък голямата приказка беше за шампиона, който в случая бе и домакин - Кот д'Ивоар.

"Слоновете" изиграха потресаваща групова фаза и бяха на път да отпаднат, но един гол на Мароко в друга група ги класира на магия за елиминациите. Там отстраниха последователно силни отбори като Сенегал, Мали и ДР Конго по всевъзможни драматични начини. Драма имаше и на финала срещу Нигерия, спечелен след обрат и с 2:1.

Буркина Фасо

Снимка: AP/БТА

Но и на двата турнира шоуто не беше само на терена. Феновете го направиха истински пъстро, макар разбира се не на всички мачове стадионите да бяха пълни.

Разликата във фенската култура на двата континента беше видима - горещата кръв на Африка и боядисаните по всевъзможен начин в боя хора контрастираше с консервативните разбирания в Азия.

Музиката по трибуните беше различна, скандиранията, реакциите при гол и всичко останало. Точно това прави тези турнири толкова специални.