Ривер Плейт е на финал за Копа Либертадорес след нова нощ на нерви, шум и огромно напрежение в реванша от суперкласикото срещу Бока Хуниорс.

Отборът на Марсело Гаярдо ще опита да спечели трета титла на Южна Америка за последните пет години, което би било феноменално постижение.

Бока спечели реванша с 1:0 на своя стадион, но след 0:2 на терена на Ривер в първия мач, на финала на "милионерите". Хуан Карлос Фуртадо, резервата от Венецуела, добута топката във вратата в 80-ата минута за единствения гол, но не стигна.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

За пети път в споменатите пет сезона, в които Гаярдо води отбора с бяла фланелка и червена диагонална ивица, Ривер елиминира Бока в различни турнири на пряко отстраняване.

Травмата е още по-тежка за "синьо-жълтите" след драматично загубения финал преди година в Либертадорес, когато вторият двубой се забави с близо месец и се игра в Мадрид.

Мерките за сигурност и този път бяха огромни. Ривер пристигна с автобуса си на "Бомбонера", следен от дронове и полицейски ескорт, който не позволяваше никакъв контакт с фенове на домакините.

Мачът се забави с 14 минути, след като от трибуните полетяха хиляди конфени и хартии, които напълно го покриха. Трябваше да бъдат издухани от тревата.

Играта най-после тръгна, но Бока се задъхваше да създаде каквото и да е положение. В 22-рата минута домакините навряха топката във вратата след поредното разбъркване, но се оказа, че има игра с ръка преди това. Попадението бе отменено, а за това се иска смелост в настръхналата "Бомбонера".

Чак в 80-ата дойде голът, но... късно. Ривер е на финал в Сантяго, където чака победителя от двойката Гремио - Фламенго (1:1 в първия мач).

Реваншът на този бразилски екшън е в нощта на сряда срещу четвъртък на разпродадения до последното място свещен "Маракана" в Рио. Фламенго не е бил на финал в шампионския турнир на континента от 1981 г., когато печели и единствената си купа.

Истерията е огромна, а полицията разгърна мащабна акция и арестува 16 от тарторите на агитката на домакините преди мача. Още 27 се издирват, а 89 са с издадени заповеди да не влизат на стадиона.

Оказва се, че с подслушани разговори и свои хора под прикритие, органите на реда са предотвратили подготвян екшън на стадиона. Ултрасите са се готвили да направят засада на феновете на Гремио, като сред заканите е имало думи като "да убием някого, ако трябва - и полицай".