Недим Байрами записа името си със златни букви в историята на европейския футбол, след като снощи вкара най-бързия гол в историята на Европейските първенства.

Точно 23 секунди бяха нужни на албанецът да прати топката във вратата на Италия и да хвърли цяла Албания в истински екстаз.

За негово съжаление ударното начало не бе достатъчно дори и за точка, но вероятно всеки албански фен ще помни дълго емоциите от епичния старт на мача, при това срещу действащя европейски шампион.

В личен план Байрами, който е състезател на изпадналия от Серия "А" тим на Сасуоло, със сигурност никога няма да забрави този гол, а попадението вероятно доста дълги години ще бъде №1 в класацията за най-бърз на европейски шампионат.

До момента 14 оппадения са падали в първите три минути на мачаовете, 7 от тях са паднали в първите 120 секунди, но Байрами е първият, разписал се преди да е изтекла цялата минута.

До момента рекордът бе притежание на Дмитрий Кириченко - бивш нападател на ЦСКА (Моксва), който на Евро 2004 вкарва за Русия срещу бъдещия шампион Гърция в мач от груповата фаза, като попадението му идва след 67 секунди игра.

Следващите два най-бързи гола се случиха на предишното Европейско. Еми Форсберг от Швеция се нуждаеше от 82 секунди за гол срещу Полша, а пък Юсуф Поулсен от Дания вкара във вратата на Белгия след 99 секунди игра.

Само с една секунда по-бавен от Поулсен, за точно 100 секунди вкара Роберт Левандовски срещу Португалия на четвъртфиналите през 2016-а, като това е и най-бързият гол в елиминационна фаза.

Въпреки ранното попадение на Левандовски, въпросният мач продължи 120 минути и се реши едва след изпълнение на дузпи.

В челото на списъка с най-бързи голове виждаме и попадение на Люк Шоу, с което Англия поведе на Италия във финала на последното Европейско първенство.

Само 116 секунди бяха нужни на "Трите лъва" да открият срещу Италия насред "Уембли" но в крайна сметка всичко приключи с голямо разочаровние след изпълнение на дузпи.

Списъкът от седем гола, паднали в първите две минути на мач от Европейско първенство намираме и Роби Брейди от Ейре, който смълча цяла Франция с гол за 1:0 на осминафиналите през 2016-а, но пък сензация нямаше и "петлите" все пак успяха да обърнат онзи двубой.

Любопитен факт е, че през едва на осмо място е най-бързия гол на Европейско първенство за миналия век. Той е дело на Сергей Алеников, който с екипа на СССР открива срещу Англия в груповата фаза на Евро 1988.

Всички тези светкавични попадения обаче вече си имат нов №1, а това е роденият в Цюрих младежки национал на Швейцария, който преи три години реши да представлява Албания, а днес вече името му е записано със златни букви в историята.