Григор Димитров пропусна възможността да играе първия си финал в ATP след почти 4 години, след като загуби драматично от норвежеца Каспер Рууд в Сан Диего - 4:6, 6:4, 4:6. Българинът имаше своите шансове на няколко пъти в полуфиналния дуел, продължил 2 часа и половина, но моменти на хаос в играта му на негово подаване в третия струваха скъпо.

Така актуалният №10 в световната ранглиста отива на финала в Калифорния, където ще играе срещу британеца Камерън Нори, победил изненадващо Андрей Рубльов, поставен като №1 в схемата на турнира от ATP 250.

Димитров започна полуфиналния сблъсък много уверено и проби за 2:0 гейма в първия сет, след което се сблъска с обичайни проблеми. Един от тях е постоянството, а друг - концентрацията в ключови моменти.

Григор трябваше да затвърди пробива на свое подаване, имаше три геймбола затова, но ги пропусна и се стигна до моментален рибрейк.

Последва стабилизиране в сервирането и на двамата и пет поредни гейма, в които те не даваха шанс на съперника за пробив. Григор дори взе своите два на нула. При 4:4 обаче именно той се пропука, непредизвикана грешка даде пробив на Рууд и той затвори сета на свое подаване - 6:4.

Втората част бе различна, но отново много равностойна като представяне. Григор допусна пробив - 1:2, но го върна светкавично и пак започна надстрелване на подаването на двамата, като този път "мигна" норвежецът - при 5:4 българската звезда нанесе своя удар, проби на 15 и взе сета, за да прати мача в трети такъв.

Той продължи близо час, като бяха разменени общо пет пробива, което е твърде много за мъжки мач на такова ниво. Четири от тях бяха в първите 4 гейма - по два за двамата, а нервите и - вероятно - умората, вече личаха.

При 3:3 Григор допусна петия пробив, за да види как мачът си отива от него, а с това и шансът за първи финал в ATP от февруари 2018 г., когато загуби мача за титлата в Ротердам от Роджър Федерер.

И пак - пробивът дойде в наглед не критична ситуация. Димитров водеше с 30-0, пропусна воле на мрежата за 40-0, след което необяснимо заигра неуверено и отвори вратата за Рууд да обърне гейма, решаващо за съдбата на мача.

Позитивното от представянето на първата ни ракета в Калифорния е, че ще спечели едно място в ранглистата и вече ще е 28-ми. Но мисълта за пропуснатия шанс за финал срещу Нори в неделната вечер определено ще е тази, която ще надделее при българина.

Британецът победи фаворита в турнира Рубльов с 3:6, 6:3, 6:4 и чака сблъсък с Рууд за трофея.

Димитров гледа към Индиън Уелс, където от понеделник предстои следващият турнир от сериите Мастърс 1000.