Елена Рибакина от Казахстан е първата полуфиналистка в тазгодишното издание на Australian Open. 23-годишната тенисистка, която е родом от Москва и до 2018 година се състезаваше за Русия, в трети пореден двубой отстранява състезателка, която е поставена по-високо от нея в основната схема.

Рибакина е №22, а в четвъртфиналите се справи с Йелена Остапенко от Латвия - №17 след 6:2 и 6:4 за 81 минути игра под затворения покрив на "Род Лейвър Арина" в Мелбърн.

В третия кръг тя победи Даниел Колинс от САЩ (№13 в схемата), а в четвъртия шокира световната №1 Ига Швьонтек (Полша). Това е първа победа за нея срещу Остапенко, след като до момента имаше две загуби в два мача, при това без да вземе нито сет.

Рибакина заби 11 аса по пътя към победата, като така отново излезе начело в турнира при дамите по този показател, изпреварвайки Каролина Плишкова и вече има общо 35 от началото на Откритото първенство на Австралия.

Срещата бе прекъсната заради дъжд за около 20 минути при 3:1 в първия сет, а във втората част Остапенко, шампионка на "Ролан Гарос" от 2017-а, поведе с 2:0, но след това казахстанката наложи своята воля и успя да обърне нещата в своя полза. Тя направи 4 пробива от общо 6 възможности, докато съперничката и съумя да стигне до брейки само веднъж от общо осем такива шанса.

В първия си полуфинал в Австралия Рибакина ще играе или с Джесика Пегула (№3) или с Виктория Азаренка (№1), преследвайки втората си титла от Големия шлем след тази от "Уимбълдън" миналото лято.