Кей Нишикори се срещна очи в очи с отпадането още в първия кръг на Откритото първенство на Австралия, но оцеля.

Японецът, който е поставен под №8 в основната схема, издържа някак и на нечовешките условия в мача срещу полския квалификант Камил Майшак, въпреки че загуби първите два сета - 3:6, 6:7.

Кей редовно налагаше тялото и главата си с лед в почивките между геймовете, а и съперникът му видимо страдаше от жегата, достигнала 39 градуса. На игрището пък се ядосваше, летяха и ракети - една от тях се счупи в настилката и мрежата.

В третия сет полякът направо едва се движеше по корта, на няколко пъти получи схващания на краката и загуби с 0:6.

Световният №9 в ранглистата показа страхотна физическа и кондиционна подготовка, като издържа на условията, за да вземе и четвъртия сет с 6:2, а при 3:0 в петия, Майшак се отказа. Полякът си тръгна със сълзи на очи от корта, осъзнавайки, че това бе голям шанс да шокира света. Но силите не стигнаха.

Александър Зверев (поставен под №4) тръгна експресно - 6:4, 6:1, 6:4 над словенеца Аляз Бедене.

Голямата изненада на деня, за радост на домакините, донесе австралиецът Алекс Болт, който елиминира Джак Сок с 4:6, 6:3, 6:2, 6:2.

Номер 11 в схемата Борна Чорич не срещна проблеми с белгиеца Стив Дарсис - 6:1, 6:4, 6:4.