Дерби между Ботев (Пловдив) и Берое ще определи кой е четвъртият отбор от България, който ще играе в евротурнирите това лято.

Това стана ясно след днешния последен кръг за отборите между седмо и десето място, при който Берое загуби гостуването си на Арда с 0:1, а Локомотив Пловдив и ЦСКА 1948 завършиха наравно 1:1.

Битката за седмото място, което дава право на участие на бараж срещу четвъртия Ботев, бе между старозагорци и столичани. "Червените" обаче се нуждаеха от задължителна победа, а след равенството двата отбора завършват с по 41 точки. Берое е седми заради по-добрия си актив в директните двубои.

Днес старозагорци на Петър Хубчев излязоха за задължителна победа в Кърджали, но вместо това загубиха

Единственото попадение вкара Светослав Ковачев още в десетата минута. Това беше третият му гол в плейофната фаза на надпреварата. В 77-ата минута Симеон Мечев от Берое изпусна дузпа, която бе отсъдена за задържане на Хабиб Бен Юсеф от страна на Петко Ганев.

В другия мач, който се игра по същото време, Локомотив поведе на ЦСКА 1948 в Пловдив с гол от дузпа на Димитър Илиев в третата минута. Тя бе отсъдена за игра с ръка на Ангел Лясков.

В 95-ата минута на мача "червените" изравниха също от дузпа. Тя бе отсъдена след разглеждане с ВАР и също заради игра с ръка - този път на Мартин Паскалев. Така Александър Томаш отново пропусна да вземе първата си победа начело на "смърфовете".

Ботев (Пловдив) и Берое ще играят бараж на неутрален терен на 27 май, а победителят ще участва в Лигата на конференциите.

Старозагорци ще се опитат да станат първият седми отбор, който стига до Европа през този бараж. В предишни години Левски на три пъти триумфираше представител на челната шестица - срещу Етър, Черно море и Верея. Преди два сезона Славия победи Ботев Пловдив, а преди година третият Арда надви Черно море.