Англия се класира за Евро 2024 далеч преди края на квалификационния цикъл, след като за втори път в него победи Италия - 3:1. И мачът на "Уембли" бе спечелен от "трите лъва", които биха с 2:1 в Неапол този съперник и на старта на битките в групата.

С този дубъл те донякъде отмъстиха за загубения с дузпи финал на Евро 2020.

А шампионите на Европа, пропуснали двете последни световни първенства, сега ще треперят и за това дали ще бранят титлата си на континента.

Италия съвсем реалистично може да иде на бараж, след като Украйна победи в Малта с 3:1 тази вечер.

Двата резултата означават, че "скуадра адзура" е на трето място с 10 точки, с три зад Украйна.

Италианците имат мач по-малко, но им предстоят много сложни срещи - у дома със Северна Македония и гостуване на украинците.

Те влязоха в мача на "Уембли" в сложна ситуация, след като футболът на Апенините е разкъсван от скандала със залози, в който са замесени и национални играчи. Но поведоха, след като Джанлука Скамака се разписа от близо в 15-ата минута.

Последва отговор на Англия, водена от машината за голове Хари Кейн. И от един футлолист, който - по думите на най-големите мозъци около играта, е обречен да стигне до самия връх в нея.

Джуд Белингам направи поредния си шеметен мач, напълно контролирайки играта в средата на терена. Звездата на Реал Мадрид бе спънат за дузпа, от която Кейн изравни в 32-ата минута. В 57-ата отне топката пред собственото си наказателно поле, мина целия терен в контраатака и сервира на Маркъс Рашфорд за 2:1. А Кейн направи 3:1 с пробив зад отбраната.

Англия има 16 точки и е вече сигурен за Евро 2024. Кой ще е вторият в групата тепърва ще се уточнява, но Италия няма как да не е поне на бараж през Лигата на нациите, дори да остане на трето място.

А колко сериозна е серията на отбора, воден от Гарет Саутгейт, когато става дума за квалификации!? "Трите лъва" са допуснали една загуба в последните си 62 мача от пресявки за голямо първенство, световно или европейско!

Класиране в групата:

Англия 16 т. (6 мача), Украйна 13 т. (7 мача), Италия 10 т. (6), Северна Македония 7 т. (6), Малта 0 т. (7).