Англия изигра поредния си колеблив и безличен мач на Евро 2024, но с огромна доза късмет успя да се спаси от огромен провал и да се класира за четвъртфиналите на първенството.

Англичаните елиминираха Словакия с 2:1 след продължения в мач, в който губеха с 0:1 до петата минута на добавеното от съдията време.

В 95-ата минута Англия изглеждаше аут от турнира, като това изобщо нямаше да е нелогично или незаслужено, но това късметът, а и миг на магия от Джуд Белингам и задната му ножица спасиха "Трите лъва".

Макар да бе в ролята на огромен фаворит в мача и фаворит в турнира изобщо, английският тим с нищо не показа каквото и да е превъзходство на терена срещу храбрите словаци, за които трябва да отчетем, че заедно с Грузия и Албания бяха смята за трите тотални аутсайдера на този шампионат.

За трети пореден мач всичко в английската игра се случваше прекалено бавно и атаката бе напълно безидейна. На практика Англия почти не създаде положение за четири пълни мача срещу тимове като Сърбия, Дания, Словения и Словакия.

Понякога обаче всеки се нуждае от намигване на съдбата, а англичаните я получиха в 95-ата минута на този двубой с гол, който тласна Трите лъва към обрат и четвъртфинал в турнира.

Снимка: Getty images

Иначе противно на очакванията Словакия започна доста по-активно и атакуващо мача, а след два добри шанса, сякаш логично се случи в 25-ата минута.

Англичаните загубиха въздушния сблъсък в своята половина, топката стигна до Стрелец, който по перфектен начин изведе Иван Шранц, а словашкият нападател вкара третото си попадение от началото на турнира - 1:0.

Голът не промени нищо съществено в английската игра. Да, Трите лъва имаха тотален контрол над топката, но отлично бранещите се словаци не бяха застрашени в нито един момент до края на първото полувреме и се оттеглиха със заслужен аванс.

Англия вкара гол още в самото начало на втората част чрез Фил Фоудън, но ВАР се намеси и отмени попденията заради засада, след като ясно се видя, че при паса на Киърън Трипиър, неговият съотборник Фоудън е в нередовна позиция.

И когато изглеждаше, че има пробуждане в английските редици, то надеждите можеха бързо да се изпарят, ако опитът на Давид Стрелец да изненада Пикфорд от центъра на терена бе успял. Словашкият нападател прехвърли английския вратар, но за негово нещастие топката премина на сантиметри от вратата.

Така Англия постепенно натика словаците в собственото им наказателно поле, но това не водеше до положения, а и Гарет Саутгейт упорито отказваше да прави смени, макар видимо нищо в състава му да не се получаваше.

Деклан Райс уцели греда, но с далечен удар, а не след създадена игрова ситуация, а едва ходещите вече словаци храбро бранеха вратата си.

Така изтече и редовното време. Главняит съдия даде продължение от 6 минути, а буквално с последния си шанс Англия успя да се измъкне.

Кайл Уокър хвърли тъч в английски стил, словашки бранител не изчисти добре и прати топката около точката за изпълнение на дузпа, където Джуд Белингам се хвърли на задна ножица и с изключително красив гол измъкна страната си.

По този начин Англия се спаси от смущаващо отпадане и може би от едно от най-големите сензации в историята на Европейските първенства.

Нещата нямаше как да се наредят по-добре за английския тим, който още с първата си атака в продълженията успя да осъществи пълен обрат.

Една недобре изчистена топка от словаците бе върната в наказателното поле, влезлият от пейката Айвън Тони отклони към Хари Кейн, който от близка дистанция с глава прати топката във вратата - 2:1 в 91-ата минута.

С оглед тотално изцедените сили на словашките играчи и психологическият удар, който получиха с тези два гола, трудно можеше да повярваме, че сензация в Гелзенкирхен ще има.

Все пак англичаните направиха всичко възможно да върнат интригата, защото се прибраха в защита да бранят минималния си аванс и позволиха на Словакия да отправи няколко доста опасни центрирания.

От тях обаче не се стигна до гол и така след нов крайно неубедителен мач и с огрома доза късмет, Англия продължава към четвъртфиналите и към мач с отбора на Швейцария.