Аржентина някак оцеля на Копа Америка в луд мач и направи важна крачка към защита на титлата, след като елиминира Еквадор на четвъртфинал с дузпи - 5:3, след 1:1 в редовното време.

Такава драма само елиминационната фаза на един голям турнир може да предложи, а съдбата целуна аржентинците не веднъж в нея, за да ги запази в надпреварата.

Пред над 70 000 в Хюстън световните шампиони започнаха колебливо срещу един от най-коравите отбори на континента, като до единствения им гол в мача дори бяха надиграни от еквадорците.

Но в 35-ата минута Лисандро Мартинес вкара на задна греда след заучено изпълнение на корнер, при което топката бе прехвърлена към него от Алексис Макалистър, излязъл пред всички.

И Аржентина поведе, въпреки че до този момент нямаше нито положение за гол, нито дори точен удар в рамката на вратата на съперника.

Снимка: AP/БТА

Лео Меси бе постоянно в капана на поне двама играчи на Еквадор, а и видимо продължава да усеща последствията от мускулната контузия, която го извади от мача срещу Перу преди няколко дни в групата. Очакваше се номер 10 дори да не играе тази сутрин, но вместо това селекционерът Лионел Скалони го пусна като титуляр.

Това определено не бе мачът на Меси, който просто игра на "един крак". Успяваше да запази топката и да помага с това на отбора си, но нямаше и следа от креативния гений в атака, който да застрашава постоянно противника. Незнайно как остана на терена до края, но съдбата и на него бе отредила роля в този луд мач.

Второто полувреме започна с агресивна и атакуваща игра на Еквадор, а в 51-вата минута играчите на този отбор побесняха срещу рефера Андрес Матонте от Уругвай. Кристиан Ромеро от аржентинците изчисти топката и "остави" крака си умишлено, като едва не счупи този на Мойзес Кайседо от съперника с ужасяващ ритник под коляното. Реферът се направи, че не вижда, а ВАР разгледа ситуацията, но нямаше сигнал към Матонте да иде да я види на монитора. Кайседо продължи след дълга пауза и оказване на медицинска помощ, но е късметлия, че в момента не е в болница в Тексас.

В следващите минути именно съдията стана главен герой. В 56-ата той не вида (а и ВАР не видя) как Родриго де Пол спря топката с ръка в наказателното поле на Аржентина след корнер, изпълнен остро и ниско от еквадорците. Те отново бяха бесни, но само 4 минути по-късно получиха дузпа - изпълниха ъгловия удар идентично, а същият Де Пол пак спря с ръка, но този път напълно неволно и след отклоняване отблизо от еквадорец.

И, изненадващо, това се стори достатъчно на Матонте да надуе свирката този път. Справедливост, несъмнено, макар и за ситуация, която изглеждаше по-малко чиста от първата.

Но от 11 метра Енер Валенсия, звездата на Еквадор, стреля в гредата. И вратата на Аржентина остана "суха". Шампионите на континента и света още не бяха допуснали гол на турнира.

До края еквадорците опитваха и не паднаха духом. Фаворитът не направи кой знае какво в тези минути, да не говорим, че за целия мач аржентинците точно два пъти стреляха точно във вратата - при гола, както и при безобиден шут на Лаутаро Мартинес в ръцете на стража на съперника. Това бе статистиката за 90 минути на тима на Скалони. И той някак логично бе наказан за пестеливата си и никак не впечатляваща игра.

В 87-ата минута селекционерът на Еквадор хвърли последния си жокер - Жорди Кайседо, който година и половина вкарваше по българските терени с екипа на ЦСКА. Нападателят веднага започна да тормози отбраната на шампионите, а във втората минута на добавеното време влезе в екшъна с пълна сила.

Тогава Кевин Родригес, друга резерва, стреля с глава и порази вратата. Кайседо протегна крак към топката, а бе в засада. ВАР дълго разглежда ситуацията, но призна гола - справедливо, тъй като нападателят не игра с топката и не пречеше на вратаря Мартинес да я спаси. Остана време за още драма - пак Жорди Кайседо се включи мощно и с глава засече центриране, като по чудо не вкара и не елиминира аржентинците още в редовното време. Златен шанс, който пращаше носителя на трофея у дома.

На Копа Америка продължения няма - направо се отива към дузпи. И след 1:1, това бе съдбата на мача.

И там драмата стана пълна.

Меси взе топката уверено за първата дузпа, стреля небрежно с удар "Паненка", но... греда. Пропуск! Стадионът притихна. Това ли бе повратният момент?

Намеси се обаче Дибу Мартинес, скандалният тип, който преди година и половина донесе световната титла със спасяванията си при дузпите срещу Франция. Сега вратарят отрази първи два еквадорски удара от Анхел Мена и Алан Минда, за да даде аванс на своите. И пак да танцува предизвикателно пред феновете, точно като на финала в Катар, когато раздели света с поведението си. Но това е Дибу - скандалджия, провокатор, но и спасител на Аржентина.

А съотборниците му бяха безгрешни след провала на Лео - вкараха Хулиан Алварес, Алексис Макалистър, Гонсало Монтиел и Николас Отаменди. Жорди Кайседо реализира за Еквадор, както и Джон Йебоа, но това не стигна. 5:3. Напред отива шампионът!

Направи го с много късмет, а и с Лео на "един крак", който бе на път да провали отбора с пропуска си от 11 метра. Той още няма гол на турнира, а и е съмнително в каква форма ще е за най-решаващата му фаза.

Аржентина е на полуфинал, а там нещата изглеждат, поне на теория, доста по-лесни.

Съперник ще е Венецуела или Канада - те се срещат в неделя сутринта в 04:00 часа наше време (по MAX Sport 3 HD). Изглежда доста вероятно шампионите да са на финала на 15 юли сутринта в Маями.

Другият поток е много по-сложен. Там в неделя сутринта Колумбия играе с Панама (01:00 часа), а след това идва мегасблъсъкът Уругвай - Бразилия (04:00 часа), като и двата четвъртфинала също ще се предават по MAX Sport 3 HD.

Победителите в тях ще се срещнат на полуфинал, а колумбийците, уругвайците и, разбира се, селесао, бяха три от четирите големи фаворити за трофея.

Само един от тях ще е на финал, където най-вероятно ще се изправи срещу четвъртия такъв - Аржентина.