Още един етап от Евро 2024 вече е в историята - този на осминафиналите, като в надпреварата останаха осемте най-заслужили отбора.

По традиция от предходни години, винаги някой от топ фаворитите отпада в тази фази, до и по-рано в групите, но този път всички отбори, предварително сочени за големите претенцденти за титлата, продължават да са част от турнира.

Да, още в групите отпаднха третите в света хървати, а на осминафиналите с турнира се раздели и действащият шампиион Италия, но с оглед моментното състояние, тези два отбора не бяха слагани в сметките за краен успех.

Къде по-трудно от очакваното, къде с огромен късмет, или къде с тотална домианцията, големите фаворити постигнаха своето и прескочиха към фазата на четвъртфиналите.

ОСМИНАФИНАЛИТЕ В СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК >>>

Всичко започна в събота, когато Швейцария и Италия се изправиха в непредвидим сблъсък в Берлин, в който макар от едната страна да имахме действащия все още шампион на Европа, то Скуадрата в никакъв случай не бе в ролята си на фаворит.

И съмненията към италианците се оправдаха, защото след едно абсолютно безлично представяне, Италия изхвърча с поражение 0:2, а Швейцария напълно заслужено погледна към следващата фаза.

Европейският шампион е детрониран

Снимка: Getty images

По-късно следващата вечер дойде първият истински тест за домакина Германия, който можеше да се превърне в истински кошмар, ако системата ВАР не бе отменила един датски гол заради милиметър засада.

В крайна сметка Германия се спаси и спечели с 2:0, а мачът ще се запомни с дългото прекъсване заради опсните атмосферни условия над Дортмунд, които обаче не смутиха някои фенове и не отнеха от забавлението им.

Това обаче не смути тези датски фенове

Първата голяма драма дойде в неделя, когато Словакия поведе на Англия и резултатът продължи да е 1:0 до 95-ата минута на мача.

Англичаните предоставиха поредната си тотално безлична продукция и сякаш заслужео щяха да напуснат турнира по неочакван начин, но съдбата намигна на Трите лъва, а и се намеси миг на гениалност от Джуд Белингам.

Една задна ножица се превърна в гол с буквално последния шанс в мача, което го прати в продължения.

А още в началните секунди на продълженията Хари Кейн вкара за 2:1 и този труден за гледане и неубедителен английски тим успя да се промъкне към четвъртфиналите, продължавайки да е фаворит №1 за титлата.

Час по-късно видяхме коренно различна продукция от Испания - може би най-силно играещият тим на турнира, който разби Грузия с 4:1 и така с голова разлика 9:1 за четири мача, вече е сред най-добрите осем тима в надпреварата.

С 4:1 Ла Роха заслужено продължи напред

Осминафиналите продължиха с победата на Франция над Белгия с 1:0, която мнозина определиха за най-скучния от осемте двубоя.

Голямо тактическо надлъгване, което в крайна сметка бе решено с поредния автогол на това първенство. Този път Ян Вертонген отклони топката в собствената си врата.

След Англия, другият промъкнал се изключитлено трудно към следващата фаза фаворит бе този на Португалия, който очаквано или не, тряваше да играе дузпи срещу Словения.

Една вечер, която в личен план се оказа истински кошмар за Кристиано Роналдо предвид многото пропуски, неубедителното представяне и изпуснатата дузпа, все пак завърши успешно с продължаването на Португалия.

Роналдо не успя да стане големият герой на вечерта, но това стори вратарят Диого Коща, който освен с решително спасявание в продълженията, се отчете и с три отразени дузпи на словенските играчи.

А там големият герой бе Диого Коща, който спаси и трите словенски удара от бялата точка

В последния ден от осминафиналите Нидерландия постигна очакваната си победа над Румъния, като това се случи с убедителното 3:0 и тотално надиграване на терена.

Далеч по-драматично бе в най-непредвидимия сблъсък - този между две от приятните изненади Австрия и Турция.

Два гола на Мерих Демирал от корнер дадоха аванс на турците, преди Австрия да се върне в играта с оставащи 20 минути до края.

До продължения обаче не се стигна, а големият герой със спасяване в 94-ата минута бе вратарят Мерт Гюнук.