Доскорошният капитан на ЦСКА - Божидар Чорбаджийски, напусна родния си клуб.

През последните години за негов трансфер се говореше постоянно, а той стана факт вчера, макар и само под формата на наем.

24-годишният централен бранител ще доиграе сезона в румънския гранд Стяуа, а след края му ще може да бъде откупен, стига да впечатли с изявите си.

Чорбаджийски редуваше добри и слаби изяви в 139-те си мача за ЦСКА, като дори достигна и до националния тим.

Сега за него предстои нов път, който не можем да каже, че е добре утъпкан.

Той няма да е първият българин, който преминава в някой от грандовете в северната ни съседка, но пък може да се превърне в първия с успешен престой, защото почти всички преди него, не могат да се определят като такива.

Петима родни играчи са обличали екипа на Стяуа преди Чорбаджийски, шестима са имали договор с клуба, но едва ли някой ще бъде запомнен от феновете на най-успешния румънски клуб.

Първи синьо-червената фланелка облече Крум Бибишков преди 10 години.

Той пристигна в Букурещ след силен сезон с Литекс и с очаквания да е водещ голмайстор на тима, но всичко вървеше нормално само в първия за него месец - август.

Бибишков бе титуляр в гостуванията на Мъдъруел (Шотландия) и Сейнт Патрик (Ейре) в Лига Европа, влиза като титуляр в реванша срещу шотландците, както и срещу Оцелул в първия кръг от първенството.

Той не вкарва нито един гол, а с това се изчерпва и кариерата му в Стяуа 174 минути, 0 гола и бързо стягане на багажа.

Снимка: Facebook

Бибишков си тръгва през зимата, когато в Стяуа пристига централният бранител Живко Желев, който вече имаше 73 мача в румънския елит с екипа на Оцелул.

Желев бе титуляр в 16 от 17-те мача през втория полусезон, дори донесе ценна точка с гол в 93-ата минута срещу Тимишоара, но Стяуа остава на 4-а позиция в класирането.

Естествено, това е разочароващо за клуба и Желев е освободен, като преминава в азербайджанския Интер (Баку).

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

През същото лято обаче в тима акостират Станислав Ангелов и Йордан Тодоров.

Тодоров прекрава 2 месеца и 20 дни в Букурещ, след което договорът му е прекратен, а активът му е само един мач, при това за резервния тим на Стяуа.

Ангелов пък пристига с визитка на настоящ български национал и след 3-годишен престой в немския Енерги Котбус, има и солиден опит в силния Левски на Мъри Стоилов, но се задържа на "Генча" само 6 месеца.

Изиграва 3 мача в първенството и 2 за Купата на страната, но пък в Европа активът му е по-сериозен.

Играе 8 мача, 6 от тях в групите на Лига Европа. Точен е при изпълнението на дузпи срещу Грасхопърс, което изстрелва Стяуа в групите. Там с помощта на Ангелов румънският гранд записва престижни равенства с Ливърпул и Наполи, разбива и холандския Утрехт.

Всичко между Ангелов и Стяуа приключва през зимата, и то по не най-мирния начин.

Треньорът Мариус Лакатуш го нарича безполезен и скъп заради годишната заплата от 240 000 евро. Пелето пък отказва да разтрогне.

Все пак до разбирателство се стига и родният национал поема към Кипър.

Няколко седмици по-късно на "Генча" пристига друг наш сънародник - Валентин Илиев.

На 31 години с опит в ЦСКА, Русия, Румъния и Украйна, той идва, за да внесе класа в защитата на тима.

Родният бранител обаче записва едва 4 мача за цял полусезон, в който Стяуа завършва на трето място, но пък успява на спечели Купата на Румъния.

Вальо Илиев се появява в продължението на онзи финал, спечелен от тима му с 2:1 над Динамо.

Родният национал остава и през целия следващ сезон, където е основен футболист в отбраната и изиграва общо 30 мача, вкарва и 4 гола.

Стяуа обаче отново се проваля в първенството, но пък играе успешно в Европа, където прескача групите на Лига Европа.

За да стигне до тях побеждава ЦСКА, а Илиев играе по 90 минути и в двата мача срещу любимия си клуб.

Определено престоят на Илиев е единственият позитивен от българските в Стяуа. Макар клубът да се проваля на два пъти в първенството, спечелената Купа и успешната европейска есен на 2011-а добри постижения.

Последният роден досег до Стяуа бе в последните 6 месеца, когато Христо Златински бе част от тима.

Той прекара много силни 3 години и половина в Университатя (Крайова), за да си спечели трансфер в гранда от Букурещ.

Тази сделка обаче бързо бе определена като грешка от клубните шефове, а Златински само 5 мача. В момента той е част от Ботев (Враца).

В другия гранд Динамо пък положението е още по-тежко. Само двама българи през годините.

Борис Галчев изиграва едва 7 мача през есента на 2012-а, а Орлин Старокин само 46 минути през 2015-а.

Стяуа тръгна трудно в първенството, с едва 4 точки от 6 кръга, а проблемите на тима са именно в защита.

От друга страна клубът е само на крачка от групите на Лига Европа, а препятсвието не може да се нарече стряскащо - португалският Витория Гимараеш.

Чорбаджийски ще има шанса да помогне на тима и у дома, и в Европа, както и да остави след за разлика от събародниците си.