ЦСКА за втора поредна година ще бъде част от финала за Купата на България.

"Червените" превзеха Разград, като след победа с 2:1 над шампиона Лудогорец, намериха място в мача за трофея.

Първият двубой между двата тима преди седмица в София завърши при равенство 1:1, но тази вечер ЦСКА напълно заслужи участието си във финала на 19 май, когато на националния стадион "Васил Левски" ще се изправи срещу Арда.

Докато Арда е абсолютен дебютант н а такова ниво, то за ЦСКА това е общо 33-и финал, като в 20 от тях "червените" са били краен победител.

Не такъв обаче бе случаят преди година, когато ЦСКА отново влезе в ролята на фаворит срещу Локомотив (Пловдив), но изпусна трофея след драма с изпълнение на дузпи. През 2018-а пък "червените" наивно отпаднаха на полуфиналите от Ботев (Пловдив), като тогава начело на тима отново бе Любослав Пенев, който понесе много критики за случилото се.

Днес обаче Пенев трябва да отнесе всички позитиви, защото за няколко седмици преобрази отбора, който с много агресия, бърз и доста по-атакуващ футбол, напълно заслужи мястото си на финала.

А кратката история на съперничеството между ЦСКА и Лудогорец, този изход в сблъсък за Купата не може да се счита за изненадващ. Това бе четвъртият мач между двата тима в турнира, като във всеки един от тях крайният победител бе в "червено".

Днес ЦСКА бе отборът, който трябваше задължително да търси гол, защото нулево равенство пращаше Лудогорец напред заради гола на "Българска армия" преди седмица.

И планът на Любо Пенев за вихрено начало се получи, защото преди да са изтекли 4 минути игра, вече ЦСКА бе отборът, който се намираше във водеща позиция.

Безумна грешка при изнасянето на топката от страна на домакините подари топката на Юга, който веднага изведе Кайседо. Еквадорският нападател навлезе в наказателното поле и отклони към нахлуващия Енрике, който изведе гостите напред.

До края на полувремето с пресата си и бързите контраатаки ЦСКА продължи да е доста по-опасният тим.

От Лудогорец не видяхме нищо опасно в атака, освен един удар на Десподов от фаул, който изглеждаше опасен по-скоро заради колебливата намеса на вратаря Бусато. Просто мачът тотално се развиваше по плана на ЦСКА, а ако не бе феноменалното спасяване на Кахлина, "червените" можеше да имат аванс от два гола след само 20 минути игра.

Снимка: БТА

Логичното все пак се случи в 36-ата минута, защото огромните пространства в отбраната на разградчани не вещаеха нищо добро за тях. При една от многото контраатаки, Варела и Енрике комбинираха отлично, а бразилецът намери останалият непокрит Георги Йомов.

За националът на България пък не остана нищо друго освен да разстреля Кахлина и да покачи на 2:0 в полза на ЦСКА.

Оттук нататък мисията на Лудогорец, особен с оглед играта на тима си изглеждаше невъзможна. А и особено подобрение през втората част нямаше.

Снимка: БТА

Да, ЦСКА предостави инициативата на шампионите, но с контраатаките си отново бе по-опасният тим. Кахлина отново трябваше да направи няколко решителни намеси.

Въпреки териториалното предимство на разградчани трудно се виждаше как те могат да стигнат до гол, докато не дойде 73-ата минута, когато Ваднерсон отлично отклони с пета към Елвис Ману, който с хубав удар намали на 1:2.

До края Лудогорец опита всичко, но то не бе достатъчно за обрат, дори не бе достатъчно за изравняване на резултата.

В края на мача властваха изцяло нервите, а футболът бе твърде малко. Стигна се до масово показване на картони, някои заслужени, друго останаха спорни.

За една ситауция Георги Кабаков дори показа три червени картона. Единият бе на Алекс Сантана от Лудогорец, който направи безумно влизане с двата крака напред.

В ситуацията червен картон получи и Любослав Пенев, който реагира бурно, вероянто и за реакция вотри жълт карто получи Иван Турицов от ЦСКА.

Това обаче освен допълнителни нерви, не допринесе по никакъв начин за крайния резултат, който остана 2:1, а ЦСКА напълно заслужено ще бъде част от финала за Купата на България.