Парното поскъпва драстично в повечето градове на страната от 1 юли. Това става ясно от проект на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Най-голямото увеличение ще е за русенци - с близо 19%. В София поскъпването е с 11,6% или 9,26 лв.за МВтч, а за абонатите на ЕВН Топлофикация - с 10,3%,или със 7,40 лв. за МВтч. Парното в Плевен се увеличава с 4,1%, в Бургас - със 7,1%. С 11,5% е поскъпването във Варна и Велико Търново, а за Враца - с 9,9 на сто. Междувременно стана ясно, че софиянци вече ще плащат равни сметки за парно през отоплителния сезон. Това предвижда новата наредба за топлоснабдяване, която влиза в сила от 1 юни. Няма да има прогнозни сметки за парно, а месечните ще се изчисляват на базата на отчетеното в изравнителната сметка. Общата енергия за отопление от нея се разделя на броя на дните с отопление (през отоплителен период 2013-2014 г. това са 161 дни). Така се получава среднодневния разход за топлинна енергия, който умножаваме по броя на дните с отопление за съответния месец от текущия сезон. Получената стойност се коригира с коефициент, отчитащ климатичния фактор и характера на потребление на сградата. Така се избягват високите сметки през декември и януари, които са най-студените зимни месеци. Сумата за топла вода ще се смята като последната годишна изравнителна сметка се разделя на 12. Етажната собственост ще решава как да се изчислява сградната инсталация. Това може да е по фиксиран процент, предложен от фирмата за дялово разпределение или по досегашната формула. Другите възможности са съседите да наемат правоспособно лице, за да изчисли количеството енергия, изразходвано в сградната инсталация. Нулево потребление вече ще се заявява, само ако в жилището не се живее минимум 3 месеца, като това ще трябва да се доказва с подписите на домоуправителя и двама съседи.